Facebook Google+ Twitter

Rosja: Rok po zabójstwie prawnika nadal nie ma winnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-19 10:05

Mija pierwsza rocznica śmierci rosyjskiego obrońcy praw człowieka Stanisława Markiełowa. 34-letni adwokat został zastrzelony w biały dzień w centrum Moskwy 19 stycznia 2009 roku. Do dziś nie wiadomo, kto odpowiada za zlecenie tego zabójstwa.

Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa wspomina, że przez kilkanaście lat współpracowała z młodym adwokatem. Aleksiejewa nie ma wątpliwości: Stanisław Markiełow zginął za to, co robił. Tropił nadużycia władzy przez urzędników i siły bezpieczeństwa. Bronił Czeczenów, osób prześladowanych przez milicję, a także dziennikarzy.

"Zaczęliśmy współpracować, gdy ledwo co został adwokatem. Można powiedzieć, że to jeszcze był mały chłopiec. Do ostatnich jego dni pracowaliśmy wspólnie na rzecz praw człowieka w Rosją. Wciąż nie dociera do mnie, że jego nie ma wśród żywych. Był taki młody, taki energiczny. Nie mogę tego pojąć".

Markiełow prowadził między innymi głośną sprawę zgwałconej i zamordowanej w 2000 roku przez pułkownika armii rosyjskiej Jurija Budanowa 18-letniej Czeczenki. Adwokata zastrzelono cztery dni po wypuszczeniu Budanowa z więzienia. Wraz z nim zginęła dziennikarka opozycyjnej "Nowej Gaziety" Anastazja Baburowa.

O zabójstwo Markiełowa podejrzewa się członków nacjonalistycznej organizacji o nazwie "Zjednoczona Brygada 88". Rosyjskie media sugerują, że powodem zabójstwa adwokata Markiełowa była chęć zemsty. Prawnik występował bowiem w sądzie jako obrońca osób poszkodowanych przez nacjonalistów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.