Facebook Google+ Twitter

Rosja rozpoczęła interwencję humanitarną na Ukrainie

Rosja Putina robiła wszystko co mogła, aby nie dać się wciągnąć w tę wojnę, ale rosyjska cierpliwość ma swoje granice. Mówi o tym wysłanie białego konwoju bez zgody władz w Kijowie. Najbliższe dni pokażą, czy druga strona to zrozumiała.

Przegrupowanie białego konwoju - serwis prasowy DRL. / Fot. nieznanyW Ługańsku, mieście do niedawna półmilionowym pozostało jeszcze około dwieście tysięcy ludności cywilnej. W wyniku zaciekłych walk na terytorium separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej to miasto zostało pozbawione podstawowych usług komunalnych, a także niemal zupełnie odcięte od dostaw żywności i wody. Putin nie mógł sobie pozwolić na bezczynne przyglądanie się powolnemu konaniu tych ludzi. Tymczasem starannie przygotowana, ogromna i wszechstronna pomoc humanitarna była przetrzymywana na granicy od dwóch tygodni przez rząd Poroszenki-Jaceniuka przy poparciu rządów państw NATO. Jednocześnie zachodnie środki masowego przekazu sugerowały, że ciężarówki z Rosji to forpoczta zbrojnej interwencji państwa Putina w wojnę domową na Ukrainie. „Nie da się już dłużej znosić «podobnej samowoli, oczywistych kłamstw i odmowy konstruktywnego prowadzenia rozmów»” – cytuje rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych portal pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej ARD. Ta telewizja jest zresztą jedną z kilku wysp wolności słowa polegającej na nie przedstawianiu tej coraz krwawszej i bardziej bezwzględnej wojny jako wyłącznej winy Rosjan, jakie ostały się w morzu putinofobicznej propagandy ogarniającym Zachód.

Groźby nowych sankcji jako odpowiedź Waszyngtonu. Czy Berlin zdobędzie się na własną politykę?


Pierwsze reakcje strony zachodniej, rozgrywającej Ukrainę przeciw Rosji, niestety wskazują na jej brak zrozumienia sytuacji. „To jawny najazd” – oznajmił gensek NATO. Rzecznik Pentagonu posunął się jeszcze dalej: „Rosja musi natychmiast wycofać swoje pojazdy i personel z terytorium Ukrainy. Odmowa spełnienia tego żądania będzie oznaczać dalsze koszty oraz jeszcze większą izolację.” Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamieścił krótki film , który cytuje tę wypowiedź.

Pewną nadzieję budzi natomiast postawa strony ukraińskiej. Szef SB Ukrainy Naliwajczenko, którego nader bliskie związki z CIA są publiczną tajemnicą, wygłosił podobną opinię, ale z drugiej strony zapewnił, że siły walczące pod żółto-błękitnym sztandarem nie będą atakować białego konwoju. Koresponduje to ze stanowiskiem zajętym w przeddzień jej podróży do Kijowa przez niemiecką panią kanclerz, która z jednej strony oświadczyła: „Rosja świadomie przyzwala na eskalację już i tak napiętej sytuacji.” Z drugiej jednak wyraziła się z uznaniem o zdroworozsądkowej reakcji strony ukraińskiej. Wyraziła nawet nadzieję na bezpieczne dotarcie na miejsce przeznaczenia obu konwojów: kijowskiego oraz moskiewskiego. Być może jest to związane z nadziejami rządu Poroszenki-Jaceniuka na nadzwyczajną unijną pomoc gospodarczą, kierowaną przez rząd Niemiec. Pisze o tym obszernie najlepiej poinformowana niemiecka gazeta codzienna „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Więcej na temat niepomyślnej sytuacji gospodarczej na Ukrainie tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

W dzienniku "Duardian" jeszcze większa wymiania zdań - 2799 komentarzy, ale wiele z nich usunęli moderatorzy. Głosy anty i prororosyjskie podzieliły się mniej więccej po połowie, z pewną przewagą tych pierwszych, ale największe poparcie zbierają prorosyjskie i jest to różnic ok. 40 % na ich korzyść.

http://www.theguardian.com/world/2014/aug/22/russian-convoy-crosses-border-ukraine-without-permission

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, Drogi Przyjacielu prawdziwego ateizmu, nie żądam od Ciebie byś mi uwierzył na słowo. że Pan Bóg jeszcze mnie nie opuścił...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tymczasem trwa już beuzpardonowa walka na noże wokół rosyjskiego konwoju:

https://www.youtube.com/watch?v=aojzaZYQIss

Na szczęście na razie jest to tylko walka wirtualna. Materiał wideo, który dołączyłem ma w tej chwili blisko 170 tysięcy odsłon oraz prawie 1400 komentarzy. Niestety, ale w bardzo brzydki sposób, często wulgarny miotają na siebie zarzuty i obelgi ukraińscy nacjonaliści oraz rosyjscy patrioci tudzież zwyczajni szowiniści z obu stron barykady: po rosyjsku i angielsku (acz pożal się ludu nad poziomem gra,atycznym i stylistycznym ich angielszczyzny).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patrz Grzegorzu, jak Marii przykro, że nie promuje Twoich tekstów... O 23:04 wyraziła to ubolewanie, ale nie przywaliła w tym tekście swoich 7 punktów. Tak jej przykro... Bidula ogląda się na Rafała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka niezwykle wyrazistych zdjęć; od przekroczenia granicy po przybycie do Ługańska:

http://www.spiegel.de/fotostrecke/ukraine-konvoi-aus-russland-rollt-ueber-die-grenze-nach-luhansk-fotostrecke-118224-8.html

Największy niemiecki tygodnik kwituje sprawę tytułem: "Putin wygrywa taktycznie na punkty".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.