Facebook Google+ Twitter

Rosja. Ruszył szczyt APEC we Władywostoku, najdroższy w historii

Rosja ma ambitne plany inwestycyjne i rozwojowe, związane z rejonami Dalekiego Wschodu i Syberii. Chce włączyć w nie, z miliardami dolarów, partnerów gospodarczych APEC, w tym m.in. Australię, Chiny, Hongkong, Japonię, Kanadę i USA.

Creative Commons License Attribution 3.0 Brazil / Fot. SkanderNa Dalekim Wschodzie w rosyjskim Władywostoku – półmilionowym mieście nadmorskim położonym malowniczo wśród wzgórz - rozpoczął się z udziałem przywódców 21 krajów, szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), stanowiącej luźną strukturę mającą na celu ściślejszą integrację gospodarczą w regionie.

Wspólnotę Gospodarczą Azji i Pacyfiku, powołaną do życia w 1989 roku, stanowią: Australia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Hongkong, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Peru, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Tajlandia, Tajwan i Wietnam – czytamy w serwisie http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;apec;we;wladywostoku;ruszyl;najdrozsze;spotkanie;w;historii,32,0,1155616.html.

Prawie wszystkie państwa na szczycie, reprezentowane są przez prezydentów lub premierów. Wyjątkiem są USA - na czele delegacji stoi szefowa dyplomacji Hillary Clinton. Administracja Białego Domu już dawno uprzedziła Kreml, że prezydent Barack Obama nie będzie mógł w tym czasie brać udziału w rozmowach gospodarczych w Rosji, z powodu trwającej prezydenckiej kampanii wyborczej.

Przedmiotem obrad konferencji, w której uczestniczy również ponad 500 biznesmenów, są m.in. sprawy: integracji regionalnej, transportu i logistyki, liberalizacji handlu i inwestycji oraz szeroko pojęte zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Państwa APEC stanowią istotną potęgę światową; przypada na nie 58 proc. globalnego produktu krajowego brutto (PKB) i 45 proc. światowego handlu. Kraje te zamieszkuje 40 proc. ludności Ziemi.

Rosja wiąże ze szczytem
APEC ogromne nadzieje inwestycyjne i rozwojowe. Chce wykorzystać to spotkanie do promowania swoich planów rozwojowych w rejonach Dalekiego Wschodu i Syberii. Proponuje uczestnikom spotkania m.in. "rozwijanie alternatywnych tras transportu towarów między Azją i Europą". Przekonuje, że pozwoli to 21 krajom APEC, w tym Rosji - zaoszczędzić w dwustronnym handlu około 300 mld dolarów do 2020 roku oraz około 370 mld USD - na tranzycie.

Według ekonomistów wymaga to przebudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej w całej Federacji Rosyjskiej, a przede wszystkim zwiększenia drożności Bajkalsko-Amurskiej Magistrali, czyli tzw. BAM-u i Kolei Transsyberyjskiej. Dyrekcja Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) szacuje, że te inwestycje potrzeba około 1 bln rubli, tj. 31 mld dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

kaz
  • kaz
  • 09.09.2012 22:48

Przed Rewolucją chodzili w łapciach i 90 lat po Rewolucji nadal chodzą w łapciach - oni niejako są skazani na chodzenie w łapciach. Nasuwa się pytanie: to po co była Rewolucja ??? hihihihi.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, w źródłach rosyjskojęzycznych (w tym na portalu Radia Swaboda oraz "Nowoj Gaziety", które z pewnościłą nie darowałyby sobie takiego smaczku) nie znajduję najmniejszego potwierdzenia o tym, aby poproszono ludność dwumilionowego Wałdywostoku o wyjechanie gdzieś z miejsc stałego zameldowania. Zresztą jest to wiadomość tak nieprawdopodobna, że od razu należało się nad nią głęboko zastanowić. Natomiast odnośnie pozostałych zarzutów zamieszczonych w powyższym artykule owszem, zgadza się.

Tylko, że wystarczy pochodzić po wielu miastach naszego kraju, aby ujrzeć podobne widoki. Ja mam zrezstą jeden taki stale po drodze. Może już w najbliższych dniach zamieszczę całą galerię...

Przy sposobności opłaciła mi się kwerenda, ponieważ znalazłem wywiad z antyputinowskim politologiem na temat samego szczytu APEC. Odsłucham go sobie wklepując słownictwo do tłumaczników i może zapewne uwzględnię w artykule, jeśli facet powiedział coś do rzeczy.

Reszta jest dokładną pracą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okazuje się, że na wszystko można spojrzeć z różnych punktów widzenia. Potwierdzając wiadomości o takich zjawiskach jak znajdujące się w nieciekawym stanie stare budynki, pomalowane na gwałt, aby robić tzw. dobre wrażenie (dołączone zdjęcie) dodatek gospodarczy agencji prasowej RIA Novosti przytacza również słowa Putina, że można było zorganizować to spotkanie na szczycie równie dobrze w Potersburgu czy Moskwie, ale chodziło mu o to, aby dać dodatkowy bodziec do rozwoju tego miasta, otwartego dla turystów i obywateli z innych części Rosji od dwudziestu lat
.
http://primamedia.ru/news/apec/09.09.2012/226916/quot-potemkinskie-derevni-quot-vladivostoka-ne-udivili-vladimira-putina.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

"O dwa tygodnie przesunięto rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego, a mieszkańców proszono, aby na czas szczytu wyjechali z miasta." Aż się prosi, aby spróbować sprawdzić i uściślić podobne rewelacje. Z przykrością stwierdzam, że artykuł Szanownego Pana Kolegi został napisany tak jakby na zamówienie zupełnie określonej grupy czytelników widzącej sprawy rosyjskie z tylko jednej strony, tak jak Pan Kolega Krzysiek Grabski.

Jednakowoż po prostu brak mi czasu na wdawanie się tu w dyskusję w tej sprawie, piszę bowiem w tej chwili własny artykuł na temat tego szczytu i spraw z nim związanych. Sprawy są zaś bardzo poważne i wykraczają daleko poza inwetsycje prywatne i towarzyszące im publiczne, tzw. infrastrukturalne, mające w większym niż dotąd stopniu związać europejską i azjatycką część Rosji.

Wyraziłem zatem (na razie) tylko swoje zdanie. Na tym chwilowo zamykam swoje rozważania na ten temat i uprzejmie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A pies drał Federację Rosyjską!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaz
  • kaz
  • 08.09.2012 21:54

Nie będzie żadnych inwestycji - to są marzenia Putina . Zachód nie będzie inwestował w bandytów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
  • JW@
  • 08.09.2012 21:51

.... a czołgi z 43 roku, już stoją na ulicach??? hihihi....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.