Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosja. Ruszył szczyt APEC we Władywostoku, najdroższy w historii

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Creative Commons License Attribution 3.0 Brazil
Creative Commons License Attribution 3.0 Brazil Skander
Rosja ma ambitne plany inwestycyjne i rozwojowe, związane z rejonami Dalekiego Wschodu i Syberii. Chce włączyć w nie, z miliardami dolarów, partnerów gospodarczych APEC, w tym m.in. Australię, Chiny, Hongkong, Japonię, Kanadę i USA.

Na Dalekim Wschodzie w rosyjskim Władywostoku – półmilionowym mieście nadmorskim położonym malowniczo wśród wzgórz - rozpoczął się z udziałem przywódców 21 krajów, szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), stanowiącej luźną strukturę mającą na celu ściślejszą integrację gospodarczą w regionie.

Wspólnotę Gospodarczą Azji i Pacyfiku, powołaną do życia w 1989 roku, stanowią: Australia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Hongkong, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Peru, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Tajlandia, Tajwan i Wietnam – czytamy w serwisie http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;apec;we;wladywostoku;ruszyl;najdrozsze;spotkanie;w;historii,32,0,1155616.html.

Prawie wszystkie państwa na szczycie, reprezentowane są przez prezydentów lub premierów. Wyjątkiem są USA - na czele delegacji stoi szefowa dyplomacji Hillary Clinton. Administracja Białego Domu już dawno uprzedziła Kreml, że prezydent Barack Obama nie będzie mógł w tym czasie brać udziału w rozmowach gospodarczych w Rosji, z powodu trwającej prezydenckiej kampanii wyborczej.

Przedmiotem obrad konferencji, w której uczestniczy również ponad 500 biznesmenów, są m.in. sprawy: integracji regionalnej, transportu i logistyki, liberalizacji handlu i inwestycji oraz szeroko pojęte zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Państwa APEC stanowią istotną potęgę światową; przypada na nie 58 proc. globalnego produktu krajowego brutto (PKB) i 45 proc. światowego handlu. Kraje te zamieszkuje 40 proc. ludności Ziemi.

Rosja wiąże ze szczytem
APEC ogromne nadzieje inwestycyjne i rozwojowe. Chce wykorzystać to spotkanie do promowania swoich planów rozwojowych w rejonach Dalekiego Wschodu i Syberii. Proponuje uczestnikom spotkania m.in. "rozwijanie alternatywnych tras transportu towarów między Azją i Europą". Przekonuje, że pozwoli to 21 krajom APEC, w tym Rosji - zaoszczędzić w dwustronnym handlu około 300 mld dolarów do 2020 roku oraz około 370 mld USD - na tranzycie.

Według ekonomistów wymaga to przebudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej w całej Federacji Rosyjskiej, a przede wszystkim zwiększenia drożności Bajkalsko-Amurskiej Magistrali, czyli tzw. BAM-u i Kolei Transsyberyjskiej. Dyrekcja Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) szacuje, że te inwestycje potrzeba około 1 bln rubli, tj. 31 mld dolarów.

Władze Rosji proponują też zwiększenie przewozu ładunków statkami Północnym Szlakiem Morskim przez Arktykę. Bo jest to najkrótsza, a przez to najtańsza, trasa łącząca Europę Północną z sąsiadującym regionem Azji i Pacyfiku. Droga z japońskiej Jokohamy do holenderskiego portu Rotterdam zajmuje niewiele ponad dwa tygodnie żeglugi (15-17 dni), natomiast tradycyjnym szlakiem przez Ocean Indyjski i Kanał Sueski – około 30 do 33 dni. Jednak nawigacja morska w Arktyce możliwa jest tylko przez trzy-cztery miesiące w roku.

Szczyt we Władywostoku, jest najdroższym spotkaniem przywódców państw APEC, w 23-letniej historii Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Władze Rosji podały oficjalnie, że przygotowania i zabezpieczenie konferencji pochłonęły 680 mld rubli (21,1 mld dolarów). Dla porównania: podobne forum w Singapurze w 2009 roku, kosztowało osiem razy mniej - 71,8 mln dol., a w Jokohamie w 2010 roku - 277 mln dolarów.

Do szczytu, Rosja przygotowała się z niezwykłym rozmachem i z ogromnymi nakładami na inwestycje. Szczyt zorganizowano na wyspie Russkij, w nowo wybudowanym miasteczku akademickim, Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego.

Przedtem wybudowano też dwa wielkie mosty, które łączą wyspę z lądem; ułożono 65 km nowych dróg i zmodernizowano ponad 40 km starych; wzniesiono nowy terminal na lotnisku we Władywostoku; ułożono nową drogę i linię kolejową do niego. W mieście powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków, jednocześnie ułożono 136 km rur kanalizacyjnych i dokonano modernizacji miejskich wodociągów.

Z braku czasu nie wykonano wszystkich planowanych inwestycji. Część gości ze szczytu, z powodu braku dwóch pięciogwiazdkowych hoteli, które miały wyrosnąć z tej okazji w mieście, zamieszkała w wynajętym przez organizatorów, luksusowym statku wycieczkowym, który ma na pokładzie 2 tys. miejsc dla pasażerów. Nie ukończono też budowy Teatru Opery i Baletu, centrum sportowego, kompleksu rozrywkowego i miejskiej elektrociepłowni. O dwa tygodnie przesunięto rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego, a mieszkańców proszono, aby na czas szczytu wyjechali z miasta.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto