Facebook Google+ Twitter

Rosja: Służby więzienne winne śmierci chorego prawnika

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-26 20:31

Rosyjskie służby więzienne przyznały, że są "częściowo winne" śmierci adwokata Siergieja Magnitskiego.

Prawnik, reprezentujący zagraniczny fundusz inwestycyjny Hermitage Capital, zmarł 16 listopada w moskiewskim areszcie. Prokuratorzy twierdzili wcześniej, że 37 - letni prawnik zmarł na serce. Jednak jego rodzina obciążała winą służby więzienne, które nie zapewniły aresztowanemu odpowiedniej opieki medycznej.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił wszcząć śledztwo, które ujawni przyczyny śmierci prawnika . Przedstawiciel więziennictwa przyznał, że przypadek Magnitskiego jest "plamą" na rosyjskim wymiarze sprawiedliwości. Zapowiedział też, że wkrótce zostanie upubliczniony raport w tej sprawie.

Śmierć Magnitskiego wywołała oburzenie na Zachodzie i w środowisku rosyjskich obrońców praw człowieka. Media pisały, że był on przetrzymywany w areszcie w fatalnych warunkach tylko dlatego, że bronił praw brytyjskiego inwestora. Adwokat miał wystąpić przeciwko panującej w Rosji korupcji.

Natomiast według rosyjskich śledczych prawnik dokonał oszustw podatkowych na sumę 500 milionów rubli, czyli 50 milionów złotych. Był przetrzymywany w areszcie przez blisko rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.