Facebook Google+ Twitter

Rosja straszy Litwę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-03 10:55

Litewski Sejm zastanawia się nad możliwościami odpowiedzi na wczorajsze oświadczenie rosyjskiej Dumy. Moskiewscy parlamentarzyści ostro zareagowali na decyzję litewskich polityków o zakazie używania symboliki radzieckiej na równi z nazistowską. Według Dumy stwierdzenie to grozi to popsuciem stosunków litewsko- rosyjskich.

Duma Państwowa zaznaczyła, że decyzje Litwy mogą zagrażać stabilności i bezpieczeństwu w Europie. Ponadto Rosja przestrzega też Litwę przed przyjęciem elementów tarczy antyrakietowej i podkreśla, że mogłoby to spowodować wzmocnienie rosyjskiej obecności militarnej w regionie.

Marszałek litewskiego Sejmu Czesłowas Jurszenas uważa, że parlament powinien niezwłocznie zareagować. Jego zdaniem oświadczenie Rosji jest przepojone groźbą. Jurszenas oświadczył, że tego rodzaju retoryka odradza czasy zimnej wojny.

Tymczasem, zdaniem szefa komisji spraw zagranicznych w litewskim Sejmie Justinasa Karosasa, nie należy ulegać prowokacjom i nie wdawać się z Rosją w wojnę oświadczeń.

Karosas tłumaczy, że decyzja o zakazie używania radzieckiej symboliki mogła obrazić rosyjskich polityków.
Zdaniem litewskich politologów, celem oświadczenia Dumy jest kompromitacja i oczernianie Litwy w oczach państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.