Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1496 miejsce

Rosja świętuje rocznicę wygnania Polaków z Kremla

W Rosji 4. listopada obchodzony jest jako Dzień Narodowej Jedności, ustanowiony w rocznicę wygnania Polaków z Rosji. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl powiedział, że zwycięstwo nad Polakami w 1612 r. jest tak samo ważne dla jedności narodu jak zjednoczenie się w walce z faszyzmem.

 / Fot. Rudakow Wladimir/Wikimedia CommonsPrawosławna cerkiew obchodzi też dzisiaj święto Matki Boskiej Kazańskiej. Według legendy, ikonę z jej wizerunkiem przynieśli pod mury Kremla powstańcy z 1612 r., Kuźma Minin i Dmitrij Pożarski. Przemawiając w czasie nabożeństwa Cyryl stwierdził również, że "rozpatrując wnikliwie wydarzenia z XVII wieku i z wieku XX to osiągnięte zwycięstwa są sobie równe i jedno nie przewyższa drugiego".

W 1584 r. zmarł potężny car Rosji Iwan IV Groźny. W Rosji zapanował wówczas chaos, a okres ten nazywany jest wielką smutą. Król Polski Zygmunt III Waza chciał wykorzystać słabość Rosji i osadził na Kremlu Dymitra Samozwańca. Po jego zamordowaniu i pojawieniu się kolejnych dwóch Dymitrów, Zygmunt III Waza wysłał na Kreml wojska pod wodzą hetmana Żółkiewskiego, które po zwycięskiej bitwie pod Knyszynem zajęły Moskwę.

Rosjanie ostatecznie gotowi byli obrać carem syna Zygmunta III Wazy - Władysława, pod warunkiem, że przyjmie prawosławie. Zygmunt III Waza nie zgodził się jednak. W 1612 r. Rosjanie wywołali powstanie narodowe, które zakończyło się ich zwycięstwem i wygnaniem Polaków z Moskwy. Na pamiątkę tego wydarzenia Rosja ustanowiła Dzień Jedności Narodowej.

Źródło: interia.pl, IAR





Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Co?
  • Co?
  • 17.11.2011 15:22

Dlaczego to usunęliście z tego forum?
05 listopad 2011 rok
Lech , Czech i Rus Dzisiaj 09:05 Lech , Czech i Rus Dzisiaj 09:16
Jeśli ty uważasz się za dużego (Tom Dzisiaj 02:22) to kim jest taki pan Tadeusz Kowalski?
Głąbie Polacy nigdy nie mieli i nie mają kompleksów .Są znacznie mądrzejsi i pragmatyczni od swych odwiecznych wrogów , zaborców .
Głąbie Polacy tak jak Rosjanie , Ukraińcy , Białorusini i inne narody słowiańskie są dumnym narodem .Kundlem to jesteś ty(Tom Dzisiaj 02:22) !Masz matkę , ojca ale żyjesz jak bezpański pies .Zresztą mój pies ma lepszy los od ciebie kundlu .
Polaków w przeszłości poróżniali takie kundle jak ty! Teraz mamy dobrosąsiedzkie stosunki ze wszystkimi sąsiadami a ;Rydzyk czy Jarosław Kaczyński nic nie potrafią zrobić dobrze .Próbują nas skłócić; Polaków z Polakami i Polaków z sąsiadami .NIC Z TEGO >POLSKA MA TERAZ NAJLEPSZY OKRES NA ROZWÓJ W CAŁEJ SWEJ HISTORII!

Komentarz został ukrytyrozwiń
husaran
  • husaran
  • 06.11.2011 02:18

@olek kan Wczoraj 21:48
Napoleona nikt nie wypędzał, sam dał do odwrotu gdy mi się głodno i chłodno zrobiło w opuszczonej Moskwie

Komentarz został ukrytyrozwiń
koń trąbalski
  • koń trąbalski
  • 06.11.2011 00:17

napuszczają was politycy /jak w Rosjan Putin/, wy szczekacie, a oni się cieszą...

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 05.11.2011 21:48

Putin potrzebowal jakiegos swieta i je znalazl.Ni moglo to byc wypedzenie Napoleona bo to urazilo by Francuzow,no to padlo na Polakow.Ci wedlug doktryny rosyjskiej przelkna wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
LCiR
  • LCiR
  • 05.11.2011 19:40

Jeśli ty uważasz się za dużego (Tom Dzisiaj 02:22) to kim jest taki pan Tadeusz Kowalski?
Głąbie Polacy nigdy nie mieli i nie mają kompleksów .Są znacznie mądrzejsi i pragmatyczni od swych odwiecznych wrogów , zaborców .
Głąbie Polacy tak jak Rosjanie , Ukraińcy , Białorusini i inne narody słowiańskie są dumnym narodem .Kundlem to jesteś ty(Tom Dzisiaj 02:22) !Masz matkę , ojca ale żyjesz jak bezpański pies .Zresztą mój pies ma lepszy los od ciebie kundlu .
Polaków w przeszłości poróżniali takie kundle jak ty! Teraz mamy dobrosąsiedzkie stosunki ze wszystkimi sąsiadami a ;Rydzyk czy Jarosław Kaczyński nic nie potrafią zrobić dobrze .Próbują nas skłócić; Polaków z Polakami i Polaków z sąsiadami .NIC Z TEGO >POLSKA MA TERAZ NAJLEPSZY OKRES NA ROZWÓJ W CAŁEJ SWEJ HISTORII!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie cierpię Władimira Putina, ale za święto "Dzień Narodowej Jedności" jestem mu bardzo wdzięczny.
Dzięki niemu Rosjanie dowiedzieli się wreszcie, że nie zawsze byli pępkiem świata, tak jak to o sobie myślą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lech, Czech  i Rus
  • Lech, Czech i Rus
  • 05.11.2011 11:16

Panie Tomaszu Kowalski, zachęcony Pańskim historycznym pędem do wiedzy, ośmielę się Panu zaproponować ,by także napisać na taki oto temat:

Kozacy, Rosjanie i Ukraińcy po stronie polskiej w wojnie 1920 r.

Wdzięczny temat , który łączy normalne narody i jest przyczynkiem do dalszej normalnej współpracy na niwie ;gospodarczej , politycznej i dobrosąsiedzkich stosunków między nami Słowianami .
Co Pan na to ? Może Pan udźwignie ten temat i napisze o tym zapomnianym fragmencie , (tak nieodległej ) naszej historii . Może inny autor podoła temu tematowi i napisze bez jątrzenia i rozdrapywanie ran -naszych ran i naszych współbraci ?!
MOŻE KTOŚ Z ETATOWYCH AUTORÓW TEGO PORTALU -W 24 -PODEJMIE SIĘ TEGO WDZIĘCZNEGO TEMATU?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tom
  • Tom
  • 05.11.2011 02:22

No tak, prosty artykuł informacyjny odkrywa głeboko zakorzenione i źle ukrywane kompleksy Polaków, którzy odparcie bolszewików spod Warszawy świetują wzywając nawet cuda do pomocy, a zwycięstwo powstania narodowego Rosjan przeciwko najeźcy jakimi byli Polacy traktuje się z pogardą i opluwa autora.
No cóż jeszcze raz odezwał się "polski kundlizm". Panie Tadeuszu, głowa do góry i na pochybel maluczkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 04.11.2011 20:18

Uprowadzenie Carów Szujskich to ''incydent'' :)
Żółkiewski to bohater narodowy :).

Pani Wieczorek brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek
  • Mirek
  • 04.11.2011 20:08

A dlaczego nie mają święta kiedy przestali nam Polakom pasać kozy