Facebook Google+ Twitter

Rosja tworzy własną unie celną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-27 12:05

Na szczycie Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w Mińsku zostaną dziś podpisane dokumenty o utworzeniu Unii Celnej między państwami dawnego Związku Radzieckiego.

Uczestnicy szczytu zamierzają również przyjąć pakiet porozumień o utworzeniu wspólnej strefy gospodarczej, w której będą obowiązywać jednolite przepisy: handlowe, transportowe i telekomunikacyjne.

Jeśli podpisy pod dokumentami o utworzeniu Unii Celnej złożą prezydenci Białorusi, Rosji i Kazachstanu, od 1 stycznia 2010 w krajach tych będzie obowiązywać jedna stawka celna i zunifikowane zasady eksportu i importu towarów. Wejście w życie nowych przepisów celnych oznacza dla Białorusi i Kazachstanu łatwiejszy dostęp na rosyjskie rynki zbytu.

Według informacji białoruskiego MSZ, od nowego roku Białoruscy eksporterzy będą płacić niższe cła od ponad 2 tysięcy rodzajów towarów. Dotyczy to głównie: alkoholu, odzieży, obuwia i artykułów gospodarstwa domowego. Cła natomiast wzrosną w 470 pozycjach wymienianych w katalogu towarów objętych unifikacją. Głównie dotyczy to przemysłu samochodowego.

Białoruś i Kazachstan skorzystają również na obniżeniu stawek celnych na dostawy rosyjskiej ropy i energii elektrycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.