Facebook Google+ Twitter

Rosja uderzy teraz w Mołdawię?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-02 23:03

Pragę odwiedziła dziś szefowa rządu Republiki Mołdawii Zinaida Greceanii. Po rozmowach z nią czeski premier Mirek Topolanek wyraził obawy przed rosyjską próbą powtórzenia gdzie indziej scenariusza zastosowanego w konflikcie z Gruzją o Osetię Południową.

Obszarem podobnego konfliktu etnicznego jak w Osetii Południowej czy Abchazji jest Naddniestrze - autonomiczny region Mołdawii, który dokładnie 18 lat temu, 2 września 1990 roku, proklamował swoją niepodległość jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska. Premier Greceanii zwróciła jednak uwagę, że w tym przypadku nie wchodziły w rachubę ani kwestie etniczne, ani religijne. Na lewym brzegu Dniestru szło jej zdaniem jedynie o przejęcie władzy.

Topolanek powiedział, że rosyjskiej recydywy obawia się zarówno Unia Europejska, jak i jego rząd. Szansy rozwiązania dla Naddniestrza czeski premier upatruje we współpracy i integracji z Unią Europejską. Natomiast Zinaida Greceanii uważa, że jest ono możliwe w formacie "5 plus 2", czyli z udziałem wszystkich stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i obu stron mołdawskiego sporu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.