Facebook Google+ Twitter

Rosja widziana oczyma Rosjanina

Wydawać by się mogło, że po upadku ZSRR nasze zainteresowanie Rosją będzie malało. Okazuje się jednak, że nie da się zapomnieć o naszym wielowiekowym sąsiedzie.

 / Fot. okładka książkiW ostatnim czasie w mediach temat stosunków polsko-rosyjskich stał się znów bardzo istotny za sprawą katastrofy samolotu z polskimi politykami na pokładzie. Już nieco wcześniej pojawił się problem z dostarczaniem gazu z Polski do Rosji. A kilka lat temu po wejściu Polski do Unii Europejskiej dostrzeżono, że nasze położenie geograficzne oraz wieloletnia współpraca z Rosjanami (czasem lepsza, czasem gorsza) może być bardzo korzystna pod względem gospodarczym dla naszego kraju.

Nie dziwi więc fakt, że w Polsce pojawia się ciągle nowa literatura traktująca o Rosji. Jedną z takich pozycji jest książka Lwa Gumilowa "Od Rusi do Rosji".

Na samym początku należy wyjaśnić kwestię zakresu tematycznego książki. Opowiada ona bowiem historię Rosji (a właściwie wtedy jeszcze Rusi) od schyłku starożytności aż do wieku XVIII, a więc omawia dzieje dosyć odległe. Czy taka książka może się przydać komukolwiek w zrozumieniu współczesnej Rosji? Oczywiście, że tak!

"Od Rusi do Rosji" to pozycja, w której zawarte są nie tylko dzieje państwa, ale również zagadnienia etnograficzne. Książka nie jest napisana schematycznie, tak jak zwykle pisane są książki o charakterze naukowym. Praca Gumilowa jest raczej zbiorem esejów przedstawiających teorię dziejów widzianą oczami Wielkorusa. Według autora wzlot lub upadek jakiegoś państwa lub grupy społecznej związany jest z pojawianiem się bądź zanikaniem aktywności dużej grupy ludzi. Autor przedstawia w pracy także inne teorie, które z perspektywy Polaka mogą wydawać się wręcz niedorzeczne. Znawcy historii odnajdą więc w książce punkt widzenia na stosunki polsko-rosyjskie - np. bezpośrednie starcia wojenne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.