Facebook Google+ Twitter

Rosja wybuduje w Chinach zakład wzbogacania uranu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-23 17:42

Rosja wybuduje w Chinach zakład wzbogacania uranu i dostarczy Chinom wzbogacone paliwo jądrowe. Umowę w tej sprawie podpisano w Pekinie w obecności prezydentów Hu Jintao i Dmitrija Miedwiediewa.

Szef rosyjskiej Agencji Energii Jądrowej „Rosatom" Siergiej Kirijenko powiedział, że cały kontrakt wart jest ponad półtora miliarda dolarów. Dostawy uranu mają być rozłożone na 10 lat.
Prezydenci Rosji i Chin podpisali również deklarację, w której wyrazili zaniepokojenie możliwością utworzenia globalnej tarczy antyrakietowej i budową jej elementów w niektórych regionach świata. W deklaracji mówi się również o tym, że Rosja i Chiny „opowiadają się za rozwiązaniem na drodze dialogu i równoprawnych rozmów irańskiego problemu jądrowego" oraz za dalszym dialogiem w celu pokojowego rozwiązania problemu jądrowego Korei Północnej.
Prezydent Miedwiediew powiedział, że Rosja w handlu z Chinami będzie stawiać na gałęzie przemysłu wysoko rozwinięte pod względem technologicznym. Planuje się, że wymiana gospodarcza między obu krajami do 2010 roku wzrośnie o 50 proc. i wyniesie 60 miliardów dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.