Facebook Google+ Twitter

Rosja wypłaci Czeczenom 500 tys. euro zadośćuczynienia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-12 20:30

Rosja będzie musiała wypłacić rodzinom czeczeńskim w sumie ponad pięćset tysięcy euro zadośćuczynienia. Taki jest werdykt strasburskiego Trybunału Praw Człowieka, który po raz kolejny rozpatruje skargi złożone przez Czeczenów.

Trzydziestu skarżących to obywatele rosyjscy z Czeczeni. Przed Trybunałem zeznali, że ich synowie, bracia i mężowie, przed ośmiu laty zostali zatrzymani i uprowadzeni z rodzinnych domów, przez zamaskowanych żołnierzy rosyjskich oddziałów specjalnych. Od tamtej pory zatrzymani zaginęli bez wieści.

Rosyjskie władze twierdzą, że porwań dokonały czeczeńskie oddziały paramilitarne, nie mające nic wspólnego z rosyjskim wojskiem. Pomimo licznych dowodów rosyjska prokuratura odmówiła dalszego śledztwa.

Sędziowie Trybunału Praw Człowieka, nie dali wiary argumentacjom Moskwy. Stwierdzili, że przedstawione wersje wydarzeń, są sprzeczne z faktami i dowodami. Jednogłośnie stwierdzili naruszenie przez Rosję kilku artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Między innymi prawa do życia, zakazu nieludzkiego traktowania, prawa do uczciwego śledztwa i stwierdzenia faktycznych przyczyn tragedii. Trybunał stwierdził też, że rosyjskie władze utrudniały śledztwo i nie chciały ujawnienia prawdy.

Trybunał zobowiązał Rosję do wypłacenia skarżącym w sumie ponad pół miliona euro zadośćuczynienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.