Facebook Google+ Twitter

Rosja: Zamach czy wypadek na linii Petersburg - Moskwa?

W katastrofie rosyjskiego pociągu relacji Moskwa-Petersburg zginęło 39 osób, a ponad 100 zostało ciężko rannych - potwierdza rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na razie nie wiadomo jak doszło do tego wypadku. / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:M%C3%A1v-Start_intercity.jpgAgencja Interfax, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, donosi, iż nie wykluczony jest atak terrorystyczny. Rosyjscy nacjonaliści przyjęli na siebie odpowiedzialność za wykolejenie trzech wagonów ze składu pociągu Newski Ekspres. Portal internetowy „Gazeta.Ru" poinformował, że odpowiedzialność za akt terrorystyczny wzięła na siebie bliżej nieznana grupa „Combat 18".

Według najnowszych danych, w katastrofie kolejowej w Rosji zginęło co najmniej 39 osób, a około stu zostało rannych. Los 18 osób jest nieznany. Pociągiem "Newski Express" z Moskwy do Petersburga podróżowało blisko 700 osób. Polska ambasada w Moskwie i konsulat generalny w Petersburgu nie mają informacji, by wśrod pasażerów pociągu byli Polacy.

Doniesienia, co do liczby ofiar różnią się znacznie od siebie. Ostatnie informacje mówią o 39 osobach zabitych. Wcześniej mówiono o 25.

Ofiar niestety może być znacznie więcej, ponieważ we wraku pociągu mogą być jeszcze ludzie. Jak donosi serwis news.ru pociąg składał się z 13 wagonów, w tym jednego restauracyjnego. Na kurs Petersburg - Moskwa sprzedano 653 bilety.

Katastrofa wydarzyła się 27 listopada, około godz. 21.30 czasu lokalnego, na granicy Obwodu Nowogrodzkiego i Twerskiego, na 285. kilometrze drogi, w pobliżu miasta Bołogoje. Wtedy właśnie z torów wypadły cztery ostatnie wagony pociągu "Newski ekspres".

Szybko została rozpoczęta akcja ratunkowa. Jednak wypadek wydarzył się w lesie, więc dostęp do miejsca zdarzenia był utrudniony. Ranni zostali rozwiezieni do szpitali. Ewakuowani zostali pozostali pasażerowie. Na miejsce wypadku poleciały dwa specjalne samoloty Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych, na których pokładzie jest szpital polowy. Z Sankt Petersburga wyruszył też specjalny pociąg ze służbami medycznymi.

Oficjalnych oświadczeń władzy na temat katastrofy jeszcze nie ma. Jednak według telewizji Vesti, prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew polecił Ministerstwu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, oraz prokuratorowi generalnemu wyjaśnienie okoliczności katastrofy i pomoc ofiarom. Zwołano już specjalne posiedzenie Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Agencja Interfax podaje, że w Rosji pojawiła się obawa, iż doszło do zamachu terrorystycznego.
Przypomnijmy, iż "Newski Ekspres" był już raz celem ataku terrorystów. W sierpniu, 2007 roku podłożona na torach bomba spowodowała wykolejenie pociągu. Wtedy nikt nie zginął, lecz ok. 60 osób zostało rannych.

"Newski Ekspres" kursuje już od ponad ośmiu lat. Jest to jeden z najszybszych składów
rosyjskich kolei. Średnia prędkość kolei wynosi około 200 km/h. Trasę Moskwa-Petersburg pokonuje w 4,5 godziny.

Więcej na: newsru.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

http://www.tvn24.pl/-1,1630932,0,1,to-byl-zamach-sledczy-znalezli-elementy-bomby,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

O godz 12 RMF podało,na podstawie doniesien z Rosji, że jednak zamach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.