Facebook Google+ Twitter

Rosja zapowiada secesję Śląska

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-06-18 16:29

Anatolij Szapowałow, dziennikarz rządowej "Rossijskoj Gaziety" twierdzi, że w Polsce może powtórzyć się scenariusz Kosowa i dojść do rozbicia kraju. Dlaczego? Bo Śląsk rzekomo chce oddzielić się od reszty kraju.

Szapowałow pisze, że RAŚ wzywa premiera Tuska do poparcia zmian w konstytucji, które pozwolą wszystkim społecznościom regionalnym na uzyskanie autonomii zgodnie z ich dążeniami i pragnieniami. "W przeciwnym razie - czytamy w gazecie - Ślązacy nie wykluczają postawienia na porządku dziennym problemu oddzielenia."

Jerzy Gorzelik, autor wystąpienia do premiera Tuska i szef RAŚ, podkreśla, że rosyjska publikacja to półprawdy.

- Petycja rzeczywiście była, ale dotyczyła autonomii regionalnej w ramach kraju, tak jak we Włoszech czy Hiszpanii. Te "radzieckie" rewelacje medialne to próba dyskredytacji Polski na arenie międzynarodowej - podkreśla Gorzelik. I dodaje, że rosyjskie wsparcie nie jest jego organizacji potrzebne. Nie zamierza jednak domagać się sprostowania od moskiewskiego dziennika.

- Potraktujemy to jako folklor. Niby trochę prawdy, do tego anonimowe wypowiedzi. Z daleka widać, że to publikacja na wyraźne polityczne zamówienie - mówi.

"Rossijskaja Gazieta" informuje swoich czytelników, że jednocześnie z pismem do premiera do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga na Sąd Okręgowy w Katowicach. Chodzi o kolejną odmowę rejestracji Związkowi Ślązaków.

Dziennik powołuje się na anonimowych śląskich przywódców, którzy twierdzą, że Polska to kraj z kursem na budowę totalitarnego państwa.

- Kretyństwo. O tym nawet mówić nie warto. Sam byłem przy przekazywaniu pisma przez RAŚ premierowi - wyjaśnia poseł Kazimierz Kutz. Jego zdaniem sprawa jest prosta. Autonomię Śląskowi przed II wojną światową nadał Sejm. I tylko on mógłby jej pozbawić. Tymczasem w 1945 roku zrobiono to decyzją komunistycznej Krajowej Rady Narodowej. - RAŚ prosił za pośrednictwem premiera Trybunał Konstytucyjny o odpowiedź, czy to jest legalne - podkreśla Kutz.

W petycji RAŚ poprosił też rząd o podjęcie starań o zmianę konstytucji. Konkretnie zaś o wprowadzenie zapisów umożliwiających wszystkim wspólnotom regionalnym uzyskanie statusu autonomicznego.

- Dopatrywanie się w tym separatystycznych ciągotek to spuścizna po PRL-u. Choroba społeczna polegająca na nieufności. Jesteśmy młodym społeczeństwem demokratycznym. Musimy do tego dojrzeć - podkreśla Gorzelik, szef RAŚ.

Czy publikacja "Rossijskoj Gaziety" zaszkodzi nam na arenia międzynarodowej arenie? Zdaniem Kutza - nie. A w Polsce? - Stereotypy dotyczące Ślązaków są i tak bardzo krzywdzące i mocno zakorzenione. Niełatwo je zmienić. Dlatego nie należy się przejmować takimi publikacjami, tylko robić swoje - mówi Kutz.

Prof. Genowefa Grabowska, eurodeputowana z Katowic zauważa, że artykuł w rosyjskim dzienniku może jednak mieć niekorzystne reperkusje. - Dlatego zalecałabym Gorzelikowi więcej umiaru w głoszeniu poglądów. One niestety mogą być tak rozumiane, jak w tej wczorajszej publikacji, czyli jako separatystyczne - podkreśla.

Prof. Grabowska dodaje, że sama jest zwolennikiem budowania samorządności regionów, ale w ramach polskiego prawa.

- Śląsk to 4,8 mln mieszkańców o autentycznej, silnej tożsamości. Dobrze by było, gdyby mogli pokazać, że sami lepiej potrafią się rządzić. To samo dotyczy innych regionów. Jednak podkreślam - w ramach obowiązującego prawa - mówi Grabowska.

Artykuł Anatolija Szapowałowa eurodeputowa-na nazywa żałosnym tworem, który krzywdzi Śląsk. - To wywoływanie zupełnie niepotrzebnych emocji. Gdy w polskich mediach ukazują się wypowiedzi na temat Czeczeni, Rosjanie krzyczą, że ingerujemy w ich sprawy wewnętrzne. Wczorajsza publikacja na temat Śląska to także przykład nieładnej ingerencji - irytuje się Genowefa Grabowska.

Aldona Minorczyk-Cichy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

a można jeszcze raz, tylko po polsku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

lepiej Kraków Niepodległy kraj, Głowa Polski ta Częsz ma Jimie Polska . ale każdy wie czym mniejszy kraj tym slaby wojskowo i politycznie i niema fabryki ani techniki. i złodziejstwo. Lud Głupi baran, polityk to Pastuch tych baranów, w ten sposób pokazuje rzeczpospolita do smród.
zdrajców każdy obywatel polak słowianin ma obowiązek zakatrupić takich jak (Lech Walenca ).
pamiętajcie dla polski brakuje inne kawały jak Czechy i do granic Grecji.
-próbują robić nową Prussie z drugiei strony- to ten minister co ma ojca nazisty idzie za swoim narodem germańskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.