Facebook Google+ Twitter

Rosja zbombardowała gruzińskie miasto Gori

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-10 07:05

Rosyjskie samoloty zbombardowały gruzińskie miasto Gori przy granicy z Osetią. Takie informacje przekazali przebywający w tym mieście amerykańscy dziennikarze.

Szczątki bombowca rosyjskiego zestrzelonego przez siły gruzińskie / Fot. EPA/DAVID MDZINARISHVILI / POOL

Informacje z ostatniej chwiliWedług rosyjskiego Ministerstwa Obrony, gruzińskie kutry rakietowe dwukrotnie próbowały zaatakować rosyjskie okręty, które w odpowiedzi otworzyły ogień i zatopiły jedną jednostkę.

Rosyjskie samoloty zrzuciły kilka bomb na wojskową część lotniska na przedmieściach gruzińskiej stolicy - podało gruzińskie MSW. Jak podaje serwis tvn24.pl, Gruzja ogłosiła natychmiastowy, jednostronny rozejm. Informację przekazał gruziński MSZ. Gruzińskie władze przekazały na ręce rosyjskich dyplomatów w Tbilisi notę informującą o wstrzymaniu działań wojennych. W komunikacie Gruzini zapewniają o wycofaniu wszystkich sił zbrojnych ze strefy konfliktu.

Armia rosyjska przejęła kontrolę nad Cchinwali, stolicą Osetii Południowej - podaje agencja AFP. - Jeśli Rosja się zatrzyma, a Gruzja nie wykona żadnego kontrnatarcia, to wojskowa faza może dobiegać już końca - skomentował w TVN24 Wojciech Jagielski, reporter "GW". Tymczasem trwa ewakuacja Polaków z Gruzji.

Ewakuacja PolakówKonwój z obywatelami polskimi wyruszył spod ambasady w Tbilisi. Sekretarz polskiej ambasady w Gruzji Maciej Dachowski powiedział IAR, że większość Polaków zdecydowała się na ewakuację z Tbilisi. Na liście imiennej sporządzonej przez ambasadę znajduje się około 230 nazwisk. Na ewakuację zdecydowało się 200 osób. Pozostali zdecydowali zostać w Gruzji.

Dachowski zapewnił, że w Tbilisi jest bardzo spokojnie. Podkreślił, że stolica Gruzji jest oddalona od rejonu konfliktu, a niepokoje są wywoływane jedynie przez relacje osób przybywających z terenów, na których toczą się walki. Polacy ewakuowani z Tbilisi jadą do stolicy Armenii, Erywania. Jeszcze dziś zostaną przewiezieni do kraju prezydenckim samolotem, który w południe wyleci na Kaukaz. Polacy zamieszkujący zachodnią część kraju, w tym okolice Batumi, zostaną jutro ewakuowani przez Turcję. Również jutro do Erywania wyleci kolejny samolot, którym ewakuowani zostaną kolejni Polacy z Tbilisi


CZYTAJ TEŻ
Stan wojenny w Gruzji
USA wzywają Rosją do zaprzestania ataków na Gruzję
Zobacz film z nalotów nakręcony przez mieszkańca stolicy Gruzji

Rosyjskie bombowce zbombardowało rano lotnisko w stolicy Gruzji. Nie ma ofiar. Korespondenci agencji Reutera podają, że głośne odgłosy wybuchów słyszano w mieście tuż po godzinie 5.30 czasu miejscowego. - Trzy bomby zostały zrzucone na wojskowe lotnisko należące do fabryki Tbilawiastroj. Nie ma ofiar - powiedział szef departamentu informacji w gruzińskim MSW Szota Utiaszwili (Tbilawiastroj od czasów Związku Radzieckiego produkuje samoloty szturmowe Su-25). Według niego Rosja koncentruje swoje siły, by o świcie dokonać ataku na Gruzję, 6 tys. żołnierzy sprowadzono lądem, a dalsze 4 tys. - Czekają na świt, aby rozpocząć aktywne działania. Gruzja stoi w obliczu katastrofy humanitarnej - podkreślił szef departamentu informacji. Chłopcy bawią się na rosyjskim czołgu, kiedy kolumna sił Rosji zmierza do Cchinwali w Osetii Południowe / Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Gruzińskie Rosyjska telewizja RTR podała, że dowódca rosyjskich wojsk, generał Anatolij Chruliew, wysłanych do Gruzji w rejon Osetii Południowej, został ranny w wymianie ognia z gruzińskimi wojskami. Generał Anatolij Chruliew został ranny, gdy kolumna opancerzonych pojazdów 58 Armii znalazła się pod ogniem gruzińskich żołnierzy na przedmieściach stolicy Osetii Południowej Cchinwali - podał rosyjski kanał Wiesti-24 w sobotę w nocy. Rannych jest też dwóch dziennikarzy rządowej rosyjskiej stacji RTR. Na stronie separatystów z Osetii - www.cominf.org - podano, że w tych walkach Gruzini stracili 12 czołgów i bombowiec.

Siły zbrojne Abchazji - drugiej zbuntowanej gruzińskiej prowincji - prowadzą walki o usunięcie żołnierzy gruzińskich z górnej części Wąwozu Kodorskiego, ostatniego skrawka terytorium Abchazji kontrolowanego przez Gruzję. Rosyjskie samoloty miały zbombardować gruzińskie pozycje w Wąwozie Kodorskim. Gruzińskie władze każą przygotować się do ewakuacji ludności z miasta Zugdidi, położonego blisko Abchazji. Wczoraj media informowały o przegrupowaniu rosyjskich okrętów bojowych z Floty Czarnomorskiej u wybrzeży Abchazji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Federacja Rosyjska "broni" swoich obywateli atakując terytorium niepodległej Gruzji. Wyraź swój sprzeciw i podpisz się pod listem solidarności z Gruzją na stronie: www.Gruzja.KoLiber.org!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z ostatniej chwili: Gruzja ogłosiła że chce negocjować z Rosją donosi TVN24.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.