Facebook Google+ Twitter

Rosja żegna patriarchę Aleksieja II

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-09 07:05

W moskiewskiej Cerkwi Chrystusa Zbawiciela rozpoczęła się ostatnia liturgia nad trumną Patriarchy Moskwy i Wszechrusi, Aleksego II.

Przed ołtarzem zgromadziło się ponad dwustu arcybiskupów. Do olbrzymiej świątyni przybywają przedstawiciele rosyjskich władz. Oprócz najważniejszych rosyjskich polityków w pogrzebie wezmą udział prezydenci Armenii, Białorusi i Serbii, a także przywódcy Osetii Południowej i Abchazji. W uroczystościach będzie też uczestniczył minister spraw zagranicznych Estonii - kraju w którym patriarcha się urodził i spędził młodość.

Do Moskwy przybyli też zwierzchnicy niemal wszystkich najważniejszych Kościołów Prawosławnych, oraz delegacje innych wyznań. Polski Episkopat będzie reprezentował prymas - kardynał Józef Glemp.
Moskiewskie służby porządkowe zamknęły dostęp do cerkwi i na otaczający ją plac. Ma to zapobiec całkowitemu zablokowaniu tej części stolicy przez wiernych, którzy zapowiadali masowy udział w uroczystościach.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zmarł w piątek w wieku 79 lat. Zostanie dziś pochowany w moskiewskim Soborze Bogojawleńskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.