Facebook Google+ Twitter

Rosja zmniejsza dostawy gazu na Białoruś

Dimitrij Miedwiediew nakazał dziś władzom Gazpromu rozpocząć systematyczne zmniejszanie dostaw gazu na Białoruś.

Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew oraz szef Gazpromu Aleksiej Miller. / Fot. Presidential Press and Information Office, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dmitry_Medvedev_21_July_2008-3.jpgJak powiedział szef kontrolowanego przez rosyjskie władze, Gazpromu Aleksiej Miller, o 10 rano czasu moskiewskiego rozpoczęło się zmniejszanie dostaw gazu na Białoruś, które zlecił dziś prezydent Federacji Rosyjskiej Dimitrij Miedwiediew.

W zeszłym tygodniu W24 informowały o sporze pomiędzy Gazpromem i białoruskim Beltransgazem, nadal odmawiającego spłaty długu w wysokości 200 mln dolarów, który narósł w związku z przyjęciem przez Białoruś innej, od zaproponowanej przez Gazprom, ceny importowanego z Rosji gazu.

Jak oświadczył szef rosyjskiego giganta energetycznego, początkowo dostawy zostaną zmniejszone o 15 proc., ale ograniczenia będą systematycznie wzrastać, aż osiągną poziom 85 proc., ale zaznaczył przy tym, że nadal trwają rozpoczęte niedawno rozmowy, w których "Białoruś zaakceptowała dług, ale wyraziła chęć jego zapłaty w maszynach, różnego rodzaju sprzęcie i innych dobrach materialnych".

Negocjacje pomiędzy obiema stronami stanęły w martwym punkcie, kiedy białoruski wiceminister energetyki poinformował w piątek, że Gazprom również zalega ze spłatą długu wobec Białorusi, który miałby wynikać z umów na przesył gazu do Europy. Co więcej, dług ten wynosić ma - wg. białoruskich władz - właśnie 200 mln. dolarów, czyli tyle, ile żądają od Białorusi Rosjanie.

Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew wyraził opinię, że Białoruś powinna działać zgodnie z wszelkimi umowami oraz z "rosyjską wizją partnerstwa i istniejących problemów" oraz, że "spełnienie tych warunków przez Białoruś jest konieczne dla ochrony interesów rosyjskich konsumentów oraz Federacji Rosyjskiej".

Strona białoruska na razie dementuje informacje o zmniejszeniu dostaw gazu przez Rosjan i twierdzi, że nadal otrzymuje takie same ilości surowca, ile otrzymywała wcześniej.

Źródło: RIA Novosti

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.