Facebook Google+ Twitter

Rosja znów grozi UE wstrzymaniem dostaw ropy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 16:42

Rosja ostrzegła Unię Europejską, że może wstrzymać dostawy ropy przez Ukrainę do trzech państw Wspólnoty: Słowacji, Czech i Węgier. Ma to związek ze sporem Moskwy z Kijowem o tranzyt tego surowca.

O możliwości wstrzymania dostaw poinformował Brukselę minister energetyki Rosji Siergiej Szmatiuk. Informację przekazał dziennikarzom rząd z Bratysławy, cytując list Komisji Europejskiej.

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa kraju. Po spotkaniu, razem z ministrem gospodarki, przedstawi informacje na konferencji prasowej.
Rzecznik Ukrtransnafta - operatora ropociągów na Ukrainie - poinformował, że Kijów chce renegocjować umowę o tranzycie surowca do dalszej części Europy. Porozumienie w tej sprawie obowiązuje od 2004 roku. Ukraina domaga się teraz od Rosji wyższej taryfy za ropę transportowaną przez swoje terytorium. Rozmowy w tej sprawie są "bardzo skomplikowane".

Jak poinformował premier Słowacji - dostawy ropy zostaną zawieszone, jeśli negocjacje rosyjsko-ukraińskie nie przyniosą porozumienia do 1 stycznia przyszłego roku. Robert Fico zapewnił jednak, że Słowacy nie mają się czego obawiać, zapasy ropy wystarczą na ponad 3 miesiące.

W podobnym tonie wypowiedziały się Czechy. Praga uspokaja, że też ma rezerwy ropy na ponad 90 dni. Tamtejszy minister przemysłu zapewnił, że jego kraj może też liczyć na alternatywne źródła tego surowca.

Całą sprawę monitoruje Bruksela. Źródła w Unii Europejskiej mówią, że na razie nie ma powodu do poważniejszych obaw. Wspólnota nie wierzy w powtórkę kryzysu sprzed 12 miesięcy. W styczniu tego roku Rosja na kilka dni wstrzymała dostawy gazu przez Ukrainę. W ten sposób reszta Europy została pozbawiona surowca grzewczego w środku bardzo mroźnej zimy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.