Facebook Google+ Twitter

Rosjanie budują konkurencję dla NATO

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-22 12:36

Podczas wtorkowej wizyty w Belgradzie, rosyjski prezydent Dimitrij Miedwiediew zaproponował Serbii przystąpienie do budowanej przez Rosję nowej organizacji, której celem miałoby być sprawowanie pieczy nad europejskim bezpieczeństwem.

Podczas wtorkowej wizyty Dimitrija Miedwiediewa w Belgradzie, przy okazji obchodów 65. rocznicy wyzwolenia serbskiej stolicy z rąk faszystów, członek delegacji, minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu zaprosił Serbię do udziały w rosyjskim projekcie. Dotyczy on powołania nowej organizacji, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Europy, która miałaby być przeciwwagą dla NATO, oraz skupiać państwa, które nie są obecnie członkami Sojuszu. Rosyjski minister zastrzegł jednak, że wszelkie dalsze konsultacje powinny być przeprowadzane z rosyjskim prezydentem.

Moskiewskie plany stworzenia nowego systemu bezpieczeństwa w Europie opierać się mają o reformę OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) i skupienie w niej krajów niezrzeszonych i nieplanujących przystępowania do NATO. Według serbskich źródeł Rosja miałaby zaprosić do organizacji większość postradzieckich republik z wyjątkiem Ukrainy i Gruzji. Jak stwierdził Djordje Popović, z Centrum Badań Stosunków Cywilnych i Wojskowych, propozycja skierowana do Serbii w tej kwestii wiąże się z możliwością odgrywania przez Belgrad znaczącej roli w nowym systemie. Rosja oficjalnie sprzeciwia się wstępowaniu Serbii do NATO, nie mając jednocześnie żadnych zastrzeżeń co do członkostwa tego kraju w UE.

Zdaniem profesora Dragana Simeunovicia, z Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu w Belgradzie, nowa organizacja nie byłaby przeciwwagą dla NATO, ale w wydatny sposób mogłaby przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa starego kontynentu. Simeunović podkreślił również konstruktywną rolę Rosji w rozwiązywaniu konfliktów m.in. w Bośni czy Kosowie, z czym według profesora nie dały sobie rady ani NATO ani OBWE.

Według Vuka Jeremicia, szefa serbskiej dyplomacji, Serbia nie jest zainteresowana wstępowaniem do jakiegokolwiek sojuszu o charakterze militarnym. Jeremić podkreślił, że jego kraj jest gotów rozmawiać i działać w kwestiach bezpieczeństwa Europy, jednak w ramach polityki neutralności, która jest głównym priorytetem polityki zagranicznej Belgradu.

Źródło: danas.rs

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Uwaga nie drażnić niedźwiedzia!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.10.2009 21:08

Remy spokojnie to nie mój wymysł:) Faktycznie cały pomysł jest dość dziwny i ciężko stwierdzić czy traktować go jako realne plany Moskwy czy jakieś bliżej niezrozumiałe spekulacje Serbów. Pożyjemy zobaczymy, choć ja osobiście słowa Szojgu traktowałbym z dużym przymrużeniem oka, bo tak jak stwierdziłeś może faktycznie śliwowicy było trochę za dużo i Panowie jak typowi mężczyźni po alkoholu zaczęli prawić sobie komplementy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprawka: Ukraina i Gruzja to oczywiście członkowie OBWE
Mogłem trochę nieprecyzyjnie ten cytat umieścić w kontekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po za tym Szojgu to ratownik, zrobią międzynarodowy GOPR i będzie po jabłkach, albo po śliwkach jak kto woli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba jakiś żart :) Rosja wprowadza do politycznej popkultury kolejny symulakr?

Ponieważ słyszę o tym po raz pierwszy mam całą masę pytań:
przecież Rosja już ma swoją przeciwwagę dla NATO, czyli CSTO. To coś opisane tutaj to co za cudo?
Reforma OBWE "i skupienie w niej". Przecież OBWE już skupia "większość postradzieckich republik z wyjątkiem Ukrainy i Gruzji". Więc o co chodzi?

Szojgu chyba opił się sljivovicy za dużo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

marzyła mi się wyciczka na syberię - ale w związku z obawami rosjan o bezpieczeństwo - nie będę ich nachodził dla poprawy stosunków bustronnych

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.10.2009 19:13

Jarku jestem z Tobą i podpisuje się pod ostatnim zdaniem z Twojego komentarza (godz. 18:59) Natomiast z przyczyn służbowych ode mnie nie zależnych nie mogę napisać, że tam nie pojadę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

i dodam jeszcze - "moja noga nigdy , przenigdy nie stanie w waszym kochanym wschdnim RAJU"

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj marzy się ROSJI marzy !!!!!!! "kogut myślał o niedzili a w sobotę łeb mu ścieli" - o jakim bezpieczeństwie mówią rosjanie , czy my ich atakujemy czy mi im grozimy - my im zawsze pomagaliśmy ale ile można ? niech się durnie ze wschodu zabiorą za remont swojego kraju i coś zrobią dla samych rosjan bo na dziś dzień nie muszą się niczego obawiać a jedynie poprawić życie swoich obywateli
móje prywtne oświadczenie do władz rosyjskich:
"nie planuje sam oraz w jakimkolwiek porozumieniu i z kimkolwiek was atakować do śmierci mojej lub waszej"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.10.2009 12:51

NATO jest wielkim stworem. Nawiązało współpracę bodajże z 28 państwami. Jest to ogromne wyzwanie dla Rosji. Idea świetna....ciekawe jak będzie z jej realizacją i czy Rosja nie chce przypadkiem w ten sposób coś udowodnić/pokazać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.