Facebook Google+ Twitter

Rosjanie chcą kupić od Orlenu rafinerię Możejki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-07 07:32

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Rosjanie rozpoczęli sondowanie czy Orlen nie zechciałby sprzedać udziałów litewskiej rafinerii Możejki. Według dziennika, kryzys nie wpływa na aspiracje Rosjan, którzy chcą przejąć kontrolę nad firmami paliwowymi naszego regionu. Ostatnio kupili pakiet akcji węgierskiego koncernu MOL. Teraz celują w litewskie Możejki.

Rozmówca "Rzeczpospolitej" ujawnił, że wstępne rozmowy z Orlenem już się odbyły, ale żadnej formalnej oferty strona rosyjska nie przedstawiła.

Według nieoficjalnych informacji, prezesa Orlenu Jacka Krawca sondowali prezes Łukoilu, a potem wiceprezes koncernu Transnieft. Zasugerował on, że gdyby rosyjska firma została udziałowcem rafinerii w Możejkach to udałoby się szybko wznowić dostawy do niej rurociągiem Przyjaźń. Trasnieft wstrzymał transport surowca do Możejek tą najtańszą drogą trzy lata temu, gdy było jasne, że to PKN Orlen, a nie Łukoil, kupi od Litwinów rafinerię.

Dziennik wyjaśnia, że dla Łukoilu porażka w przetargu na Litwie była niespodziewana. Ale Orlen zapłacił wysoką cenę za zwycięstwo - nie tylko stracił najtańsze źródło dostaw, ale pożar zniszczył główną instalację rafinerii. W 2007 roku PKN nic nie zarobił na tej spółce, wyniki z tego nie były satysfakcjonujące. Według "Rzeczpospolitej", wznowienie dostaw ropy Przyjaźnią poprawiłoby wyniki finansowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.