Rosjanie mistrzami świata w hokeju na lodzie!

Hokeiści reprezentacji Rosji rozgromili w finale mistrzostw świata ekipę Słowacji 6:2 i zdobyli mistrzostwo świata. Ekipa Sbornej nie przegrała żadnego meczu w turnieju i w pełni zasłużenie sięgnęła po złote medale.

/ Fot. Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedWielkim faworytem finałowego meczu była zdecydowanie ekipa "Sbornej", która w turnieju nie przegrała jeszcze meczu. Z kolei Słowacy dwukrotnie w fazie grupowej musieli uznać wyższość rywali. Chociaż wszystko przemawiało za Rosjanami, to słowaccy hokeiści nie zamierzali składać broni.

Odważna gra Słowaków rezultaty przyniosła już w 2. minucie. Zdeno Chara, który dysponuje jednym z najsilniejszych uderzeń na świecie, kropnął potężnie spod niebieskiej, czym kompletnie zaskoczył Siemiona Warłamowa i skazani na porażkę ekipa objęła niespodziewanie prowadzenie. Rosjanie jednak opanowali nerwy i w 10. minucie doprowadzili do wyrównania. Owieczkin i Siomin popisali się świetną dwójkową akcją zakończoną golem zdobytym przez Siomina.

W drugiej tercji to Rosja cały czas przeważała. Faworytów na prowadzenie wyprowadził Pieriezogin, który wykorzystał znakomite podanie od Popowa. Sborna wyraźnie złapała wiatr w żagle i nie miała zamiaru poprzestać na jednobramkowym prowadzeniu. Po kolejnej szybkiej wymianie podań Laco pokonał Tereszczenko. Nie minęły dwie minuty, a nasi wschodni sąsiedzi znów cieszyli się z gola. Swoją druga bramkę w meczu zdobył Siomin, tym razem wykorzystując podanie od Datsjuka.

W ostatniej odsłonie finału Rosjanie spokojnie kontrolowali przebieg meczu. Swoją dominacją udokumentowali piątym golem autorstwa Datsjuka, któremu po podaniu Owieczkina zostało jedynie przystawić kij i cieszyć się z bramki. Dzielni Słowacy grali jednak do końca. Znów o sobie dał znać Zdeno Chara, który przedarł się po bramkę rywala i z bliskiej odległości pokonał Warłamowa. Ostatnie słowo należało jednak do późniejszych mistrzów świata. Gola na 6:2 strzelił Jewgienij Małkin i ustalając ostatecznie wynik finału.

Rosja - Słowacja 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)
Bramki: Aleksander Siemin (10, 36), Aleksander Perezhogin (27), Aleksiej Tereszczenko (34), Paweł Dacjuk (44), Jewgienij Małkin (59) - Zdeno Chara (2, 50)