Facebook Google+ Twitter

Rosjanie nie chcą oddać czarnych skrzynek z Tu-154

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-20 08:05

W kabinie pilotów zostały zarejestrowane dwa głosy osób nienależących do załogi samolotu - poinformował Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK). Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło znające kulisy rosyjskiego śledztwa, podała, że jeden z głosów należał do generała broni Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych RP. Informacji PAP nie potwierdzili przedstawiciele MAK ani rosyjskiej prokuratury.

 / Fot. PAP/EPA/Sergiei ChirikovTatiana Anodina, przewodnicząca Komitetu, powiedziała, że na razie udało się zidentyfikować tylko jeden z głosów. Również obecny na konferencji Edmund Klich, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i akredytowany przedstawiciel Polski uczestniczący w rosyjskim śledztwie, dodał że rozmowy z osobami spoza załogi zostały zarejestrowane na 16-20 minut przed zderzeniem maszyny z ziemią.

Zarówno przewodnicząca MAK, jak i szef PKBWL nie chcieli zdradzić, do kogo należy zidentyfikowany głos ani o czym rozmawiano w kabinie. - W mojej ocenie nie miał on decydującego wpływu na zdarzenie - powiedział Edmund Klich, zaznaczając jednocześnie, że nie zna całego zapisu. Tatiana Anodina stwierdziła natomiast, że ze względu na "kwestie etyczne" i pierwszeństwo bliskich w przekazywaniu takich informacji nie może ujawnić, kto był w kabinie i o czym rozmawiał z pilotami. Przewodnicząca MAK zaznaczyła także, że całość rozmów będzie mogła być opublikowana dopiero po zakończeniu badań, a kiedy to się stanie, nie wiadomo.

Wokół kwestii obecności osób spoza ścisłej załogi samolotu w kabinie na kilkanaście minut przed lądowaniem od kilku tygodni toczy się burzliwa dyskusja. Środowa konferencja mogła ostatecznie przeciąć spekulacje o presji wywieranej na pilotów, aby bez względu na warunki atmosferyczne lądowali w Smoleńsku. Niestety, znów nie usłyszeliśmy nic konkretnego. Tatiana Anodina dość lakonicznie stwierdziła, że ta sprawa musi być jeszcze zbadana oraz że ma to duże znaczenie przy wyjaśnianiu okoliczności tragedii.

- Tłumaczenia przewodniczącej Anodiny o etyce i kwestiach rodzinnych jest mało przekonujące. Mam wątpliwości co do obiektywizmu prowadzących rosyjskie śledztwo - komentuje w rozmowie z "Polską" Jarosław Zieliński, poseł PiS z ramienia partii obserwujący i oceniający aktualny stan śledztwa.

Jak poinformowała szefowa komisji, zakończyło się rozszyfrowywanie trzech czarnych skrzynek. Czwarty rejestrator (tzw. eksploatacyjny) został odkodowany w Polsce, a jego odczyty są analogiczne do odczytów trzech czarnych skrzynek odszyfrowanych w Moskwie.

Tatiana Anodina odniosła się także do ewentualnego przekazania czarnych skrzynek stronie polskiej. Szefowa MAK oświadczyła że, zgodnie z praktyką, rejestratory lotów pozostają w kraju, w którym prowadzone jest dochodzenie. Zapowiedziała, że mogłyby trafić do Polski tylko pod warunkiem, że zdecydowałby tak wyłącznie prezes rady ministrów Federacji Rosyjskiej, czyli Władimir Putin, który w ubiegły piątek dyskutował na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem.

Konferencja potwierdziła większość wcześniejszych ustaleń w sprawie okoliczności i przyczyn katastrofy. MAK oficjalnie potwierdził, że samolot był w stu procentach sprawny w momencie katastrofy. Ustalono także, że od pierwszego uderzenia w przeszkodę na ziemi do całkowitego zniszczenia minęło 5-6 s.

Andrzej Grzegrzółka
Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rejestratory tzw czarne skrzynki, tak jak inne części samolotu są własnością Wojska Polskiego a więć Polski. Nie rozumiem chęci zatrzymania nośnika. Powinni zwrócić w takim stanie w jakim posiadają. Zapis jaki z niego zrobili też powinni przekazać Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i praktycznie wiemy, że nic nie wiemy. Zwlekanie z wyjaśnieniem w tej sprawie daje wiele znaków zapytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.