Facebook Google+ Twitter

Rosjanie: Porozumienie między Hitlerem i Stalinem było potrzebne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-28 14:23

Zaledwie 16 procent Rosjan wie, że we wrześniu 1939 roku Związek Radziecki wtargnął na polskie ziemie. Z sondażu przeprowadzonego przez niezależny ośrodek socjologiczny "Centrum Lewady" wynika, że prawie dwie trzecie Rosjan (61 procent) nic nie wiedziało o tej agresji.

Sondaż pokazał, że 38 procent respondentów słyszało o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Tylko 23 procent Rosjan w różnym stopniu potępia to porozumienie. Natomiast jedna trzecia badanych poparła podpisanie paktu między Niemcami hitlerowskimi i Związkiem Radzieckim.

43 procent Rosjan uważa, że złe stosunki między Rosją a Polską i państwami nadbałtyckimi są w większym lub mniejszym stopniu związane z tym, że rosyjskie władze uchylają się od moralnej oceny okupacji przez radzieckie wojska tych państw w pierwszym okresie drugiej wojny światowej.

Sondaż został przeprowadzony w lipcu i niewykluczone, że teraz jego wyniki byłyby inne. Przez rosyjskie media przetacza się ostatnio seria oszczerczych wobec Polski wywiadów, artykułów i filmów zarzucająca naszemu krajowi współpracę Polski z Hitlerem przeciwko Związkowi Radzieckiemu i reinterpretująca ocenę paktu Ribbentrop-Mołotow.

Wśród tych opinii dominuje pogląd, że porozumienie między Hitlerem i Stalinem było potrzebne, gdyż oddalało widmo wojny dla Moskwy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.