Facebook Google+ Twitter

Rosjanie poszukują białoruskiej listy katyńskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 09:56

Rosjanie poszukują tzw. białoruskiej listy katyńskiej z nazwiskami blisko 4 tysięcy Polaków zabitych przez NKWD - poinformowała Gazeta Wyborcza. Władimir Putin chce przekazać ją Donaldowi Tuskowi 7 kwietnia w Katyniu.

Bp Miron (Mirosław Chodakowski) (3L), bp Ryszard Borski (L), marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (C), podczas uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku. / Fot. Paweł Supernak /PAPNa nazwiska z tzw. "listy białoruskiej" Rodziny Katyńskie czekają od dawna. Tajemnicą pozostaje też miejsce pochówku ofiar - mówi prezes lubelskiej Rodziny Katyńskiej Danuta Malonowa.

"Bardzo nam zależy na wskazaniu przez Rosję miejsc pogrzebania wszystkich ofiar Katynia. Wiemy, że więzieni na terenie zachodniej Ukrainy i Białorusi to jest w sumie ponad 7 tysięcy osób. Wiemy tylko , że z tej liczby około tysiąca spoczywa w Bykowni . Nie wiemy gdzie zostały pogrzebane pozostałe osoby" - powiedziała Malonowa.

Według informacji w "Gazecie Wyborczej" akta osób mordowanych na Białorusi zapewne musiała przejąć centrala NKWD w Moskwie. Polecenie znalezienia listy dostali od władz Rosji szefowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa, w której archiwach może się znajdować ten dokument.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie wszyscy bali się mówić prawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety wielu polityków z Rosji ,nie chcę uznać Katynia za ludobójstwo.Moja babcia i mój dziadek,oboje już nie żyjący;mówili ,że prawdę o Katyniu,ludzie znali już dawno.Tylko w latach 50 czy 60 każdy bał się głośno o tym mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.