Facebook Google+ Twitter

Rosjanie powracają do produkcji superbombowca Tu-160 [video]

Dowódca sił powietrznych FR, Wiktor Bondariew potwierdza, że Władimir Putin zadecydował o produkcji strategicznego bombowca Tu-160. Turboodrzutowiec o zmiennej geometrii skrzydeł z najlepszych czasów ZSRR, to samolot jedyny w swojej klasie.

Bombowiec strategiczny Tu-160. http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Tupolev_Tu-160_Pichugin-2.jpg&mobileaction=toggle_view_desktop / Fot. Dmitriy PichuginRosjanie sporo rozprawiają w ostatnich dniach o dozbrojeniu swoich sił powietrznych. Jedna z zapowiadanych nowości w lotniczym arsenale FR, dała się już poznać wcześniej. Nasi wschodni sąsiedzi zamierzają wykosztować się na zakup co najmniej 50 bombowców strategicznych Tu-160 (kod NATO: Blackjack). Wznowienie produkcji tego najcięższego z samolotów bojowych na świecie, będzie znaczącym wzmocnieniem rosyjskiej floty powietrznej.

W ubiegłym miesiącu rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że Rosja powróci do produkcji ponaddźwiękowego bombowca Tu-160, samolotu ery sowieckiej, który jest zdolny przenosić zarówno pociski rakietowe wyposażone w głowice bojowe, jak i broń jądrową. Przewiduje się, że jeszcze w tym roku, wzbiją się w powietrze pierwsze dwa bombowce w zmodernizowanej wersji. Bardziej prawdopodobne, że skończy się jedynie na remoncie eksploatowanych obecnie samolotów.

W czwartek, w wypowiedzi dla "Niezawisimej Gaziety", dowódca Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej generał Wiktor Bondariew potwierdził zapowiedzi ministra obrony: "Z czasem zakupionych zostanie nie mniej niż 50 samolotów." Cena Tu-160 nie została podana do publicznej wiadomości, z pewnością są to pieniądze, które w budżecie rosyjskiej armii wymagają wyjątkowej zdolności abstrakcyjnego myślenia.

Obecnie Rosjanie dysponują piętnastoma turboodrzutowymi bombowcami strategicznymi o zmiennej geometrii skrzydeł Tu-160, z około 35 jakie zbudowano (wg oficjalnych danych rosyjskich). Planowany zakup tych samolotów, zwiększy potencjał arsenału o 333 procent.

Bondariew wyjawił też, że decyzja o ponownym uruchomieniu produkcji Tu-160, została podjęta przez Władimira Putina. Rosyjski przywódca wraz z ministrem obrony postanowili o modernizacji bombowca do wersji oznaczonej Tu-160M. Ocenia się, że nowsza wersja będzie przedstawiała dwukrotnie większą wartość bojową. Według Bondariewa będzie to bez wpływu na ostateczne oddanie do eksploatacji innego samolotu nad jakim pracują obecnie rosyjscy konstruktorzy, czyli PAK DA, strategicznego bombowca piątej generacji. Generał zapewnił, że prace nad tymi samolotami nie kolidują ze sobą. Niemniej zapowiadany termin 2020 roku dla PAK DA, został już przesunięty o trzy do pięciu lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.