Facebook Google+ Twitter

Rosjanie przejmują europejski rynek medialny

Rosyjscy oligarchowie interesują się europejską prasą - informuje francuski "Libération" W ich ręce trafiły ostatnio dwa tytuły brytyjskie - "The Independent" oraz "The Evening Standard" i jeden francuski - "France-Soir". Dlaczego?

Licencja GNU w wersji 1.2 lub nowszej / Fot. Wikimedia Comons - wolne zasoby

Wykupione tytuły - praca dla synówRosyjscy oligarchowie coraz częściej kupują europejskie tytuły - zwłaszcza te, które mimo swojej renomy zaczynają podupadać finansowo. W przeciągu niecałych dwóch lat w ręce rosyjskich potentatów trafiły trzy gazety - dwie brytyjskie i jedna francuska. Aleksander Liebiediew kupił dwa tytuły - "The Independent" i "The Evening Standard". Francuską gazetę "France - Soir" kupił Sergiej Pugaczow.

Nowi właściciele na czele przejętych przez siebie tytułów postawili własnych synów. Taka decyzja pociąga za sobą przede wszystkim zmianę polityki handlowej. Liczy się przede wszystkim możliwość zrobienia biznesu życia przez wpływowego młodzieńca.

Agenci Kremla?Początkowo rosyjscy oligarchowie zbijali kolosalną fortunę przede wszystkim w dwóch sektorach gospodarki: w bankach i przemyśle. Teraz działają coraz śmielej także na innych polach. Szczególnie uwidacznia się to w mediach - Rosjanie coraz odważniej sięgają po możliwość zakupu tytułów prasowych, jednak trudno jest odpowiedzieć na pytanie co nimi kieruje. Na ten temat są różne spekulacje - zarówno bardziej jak i mniej racjonalne. Do tych pierwszych zaliczyć można: chęć wsparcia i utrzymania "na powierzchni" tytułów opiniotwórczych ale nieco już podupadających finansowo, czy też pokazania w innym (lepszym) świetle Rosji. Trudno jednak przypuszczać, że mamy do czynienia z aż tak szlachetnymi pobudkami. Bardziej prawdopodobne wydają się być powody nieracjonalne - są to wpływowi i niezwykle zaufani ludzie Kremla.

Prestiż? Nobilitacja?Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny przejęcia gazet przez oligarchów ze wschodu? Można przypuszczać, że jest to forma kampanii wizerunkowej, która ma im pomóc w dotarciu do elity Zachodu. Jest to również pewien rodzaj nobilitacji - dzieci rosyjskich miliarderów zmieniają obywatelstwo z rosyjskiego na brytyjskie i francuskie, przejmują zwyczaje Zachodniej Europy, często także uczęszczają do tamtejszych szkół i college'ów.

Rozważania na temat przejęcia prasy zachodniej przez rosyjskich biznesmenów pozostają otwarte, istnieje wiele różnorakich hipotez. Warto jednak śledzić postępujące i coraz bardziej odważne zmiany na europejskim rynku medialnym.

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie presseeurop.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niepokojące wieśi :(
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2010 13:48

Tzw.rosyjscy oligarchowie,są mocno związani pępowiną z Kremlem, i być może wykonują jakiś ukryte zadanie po wprowadzeniu swoich ludzi,najpierw do mediów,a potem i do samej władzy na zachodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.