Facebook Google+ Twitter

Rosjanie rozmieścili system rakietowy w Abchazji

Rosyjskie władze ogłosiły wczoraj, że na terenie Abchazji rozmieszczony został zaawansowany system pocisków ziemia-powietrze "S300P". Jest to wyraźny znak, że Moskwa dąży do wzmocnienia swojej pozycji militarnej w rejonie Południowego Kaukazu.

 / Fot. Sergeev Pavel, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:S-300_radar.jpgRosyjska agencja informacyjna RIA Novosti poinformowała wczoraj, że na terenie jednej ze zbuntowanych gruzińskich prowincji - Abchazji, rozlokowany został jeden z najnowocześniejszych rosyjskich systemów przeciwlotniczych S300P. Dowódca rosyjskich sił powietrznych, gen. Aleksander Zelin powiedział, że "system ma chronić przestrzeni powietrznej Abchazji i Osetii Południowej oraz zapewniać bezpieczeństwo rosyjskim wojskom tam stacjonującym".

S300P na moskiewskiej paradzie z okazji zakończenia drugiej wojny światowej. / Fot. Kremlin.ru, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:MoscowParade2009_7.jpg&filetimestamp=20090509181302Gruzińskie władze od razu potępiły rosyjskie przedsięwzięcie. Według gruzińskiego ministra reintegracji Temura Jakobaszwilego, "rozmieszczenie rosyjskich systemów w separatystycznej republice Abchazji zagraża równowadze sił w regionie Południowego Kaukazu".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji, w wydanym wczoraj oświadczeniu, nazwało rosyjskie działania "wielce niebezpiecznymi i prowokacyjnymi" oraz wyraziło przekonanie, że "zagrażają one nie tylko bezpieczeństwu regionu Morza Czarnego, ale ogólniej bezpieczeństwu europejskiemu".

System radarowy S300P. / Fot. MAKS, Zhukovskiy, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:S-300PMU2_64N6E2.jpg"S300" to rodzina radziecko-rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych klasy ziemia-powietrze i woda-powietrze. Wersja "S300P", rozmieszczona na terenie Abchazji, jest jedną z najnowocześniejszych rosyjskich broni tego typu. Jej pociski, wspomagane przez trójwymiarowy radar, mogą z odległości nawet 200 km zlokalizować i zniszczyć wybrany cel.

 / Fot. Osipov Georgy Nokka, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russian_Flag_with_map.pngWzmocnienie rosyjskiej pozycji

Po udanej inwazji na Gruzję w sierpniu 2008 roku, czego wynikiem było uznanie przez Rosję niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, rosyjskie władze umacniają swoją pozycję w regionie Południowego Kaukazu, systematycznie zwiększając swoje zaangażowanie militarne w tym rejonie.

W lutym br. separatystyczna Abchazja zawarła z Rosją układ wojskowy, zgodnie z którym rosyjskie wojska będą mogły stacjonować na terytorium gruzińskiej prowincji przez kolejne 49 lat. Już wcześniej Rosjanie zapowiedzieli utworzenie baz wojskowych, zarówno w Abchazji, jak i Osetii Południowej.

W ostatnim czasie Rosjanie znacznie zintensyfikowali też współpracę wojskową z Armenią, w której posiadają potężną bazę wojskową. Zgodnie z nowym porozumieniem, podpisanym w zeszłym miesiącu, rosyjskie wojska będą nie tylko dbać o interesy rosyjskie w Armenii, ale "wspólnie z armeńskimi siłami zbrojnymi zapewniać bezpieczeństwo Republice Armenii."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niestety... byli kagiebowcy nie zmieniają metod.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.