Facebook Google+ Twitter

Rosjanie uziemią flotę Tu-154?

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w związku z ostatnią katastrofą Tu-154, nie można wykluczyć podniesienia kwestii dalszego eksploatowania wysłużonych Tupolewów.

Tu-154 / Fot. Dmitry A. Mottl, public domain, commons.wikimedia.orgMówiąc o przyszłości samolotu Tu-154 w odniesieniu do kolejnej katastrofy, która miała miejsce 1 tycznia na dalekiej Syberii, rosyjski prezydent, cytowany przez agencję informacyjną RIA Novosti, powiedział, że "konieczne jest zbadanie przyczyn, ponieważ nie są to nowe samoloty, a jeżeli okaże się, że jest to powszechna wada, to należy zastanowić się nad dalszą eksploatację samolotów tego typu lub przeprowadzić kapitalną rekonstrukcję pokładowej elektryki".

Styczniowa katastrofa Tu-154 w syberyjskim mieście Surgut, do której doprowadził pożar jednego z silników, w wyniku czego śmierć poniosły trzy osoby, a ponad 40 zostało rannych, jest kolejnym, czwartym już incydentem z udziałem zaprojektowanego w czasach ZSRR samolotu na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy.

Serię wypadków z udziałem Tu-154 rozpoczęła niewyjaśniona dotąd katastrofa polskiego samolotu rządowego, w której śmierć poniósł m.in. prezydent Lech Kaczyński, zmierzający do Rosji na obchody upamiętnienia 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Do tej pory Rosja wyprodukowała łącznie, w różnych wersjach, niewiele ponad tysiąc Tupolewów 154. Od momentu oblotu pierwszego Tu-154 w 1968 roku wypadkom uległo w sumie 39 maszyn tego typu. Choć flota skonstruowanych w ZSRR Tupolewów nie została jeszcze uziemiona, 2 stycznia rosyjska Federalna Agencja Nadzoru Transportu zaapelowała do przewoźników o wstrzymanie eksploatacji wszystkich Tu-154, do czasu wyjaśnienia przyczyn ostatniej katastrofy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

TUbka
  • TUbka
  • 06.01.2011 17:58

To tu, to tam. Tu TUpolew, tam TUpolew. Na losy naszego TU, totalny "sojuszników" totalny olew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, Miedwiediew mówił o wszystkich, nie zaś jednym tylko typie Tu-154.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Roman Koźmiński
Co do rzeczy mających trafić na rynek cywilny to fakt. Co do produktów wojskowych, to niekoniecznie. W wielu dziedzinach Zachód mógł się uczyć od ZSRR/Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 06.01.2011 15:20

@ Tomasz Hens - wszystko co zrobiono w Rosji było ciężkie, toporne i paliwożerne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosyjskie pasażerskie konstrukcje lotnicze od zawsze miały podstawową wadę: zbytnią paliwożerność i kiepskiej jakości silniki, a awionika niekompatybilna ze standardami zachodnimi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykro to pisać, ale mamy tu klasyczny przykład braku rzetelności:-((( Panie Osuch niech Pan zwróci uwagę na taką małą literkę która jest po "Tu-154", jedna literka a bardzo dużo zmienia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ roman koźmiński
Większość samolotów rosyjskich linii lotniczych latających za granicę, to albo Boeingi albo Airbusy. Przemysł rosyjski ma do zaoferowania obecnie Ił-96 (takim lata Putin), albo Tu-204. Obie maszyny nie uzyskały większego zainteresowania. Ił-96 to już nie najmłodsza konstrukcja, ale podobno udana, zapewniająca wysoki komfort podróży (. Tu-204 z założenia miał być nowoczesna maszyną, konkurującą z samolotami zachodnimi rodziny B737 lub A320. Niestety okazało się, że to bardzo awaryjna maszyna (głównie silniki), przez co jest droga w eksploatacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, Rosjanie uziemili Tu-154, to fakt, ale tylko wersję Tu-154B, których jest eksploatowanych 14 stuk. Nikt nie uziemi wszystkich Tu-154, bo to oznaczałoby bankructwo wielu linii lotniczych i zamarcie lotniczego ruchu wewnątrz Rosji. Przy tak ogromnym kraju to nie wchodzi w grę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ADAMINA
  • ADAMINA
  • 06.01.2011 08:13

Amy twardo szkolimy pilotów, żeby drugim Tu latali. Paranoja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.