Facebook Google+ Twitter

Rosjanie zbudują elektrownię jądrową w Wenezueli

Dmitrij Miedwiediew oraz Hugo Chavez podpisali porozumienie dotyczące współpracy energetycznej, które zakłada między innymi budowę przez Rosjan elektrowni jądrowej w Wenezueli.

Hugo Chavez i Dmitrij Miedwiediew / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dmitry_Medvedev_and_Hugo_Chavez_10_September_2009-5.jpgJak poinformowała agencja Associated Press, podczas wizyty prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza w Moskwie doszło dziś do porozumienia w sprawie szerokiej współpracy gospodarczej, pomiędzy Rosją i Wenezuelą.

Zgodnie z umową podpisaną przez Chaveza i Miedwiediewa, Rosjanie zbudują w Wenezueli elektrownię jądrową. Koszty jej budowy oraz szczegóły techniczne nie zostały jednak ujawnione.

"Nasze intencje są absolutnie czyste i otwarte: chcemy, by nasz partner - Wenezuela posiadała pełny zakres możliwości energetycznych." - powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew - "Pomimo, że kraj (Wenezuela - red.) jest bogaty w ropę naftową i gaz, potrzebuje nowych źródeł energii."

Wenezuelski prezydent Hugo Chavez powiedział, że Wenezuela musi zmniejszyć swoją zależność od ropy i gazu oraz "wychwalać" Rosję za jej pomoc w pozyskaniu nowych technologii.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nakhodka_2003_Rosneft_01.jpgPrzez Wenezuelę do Europy?

W trakcie rozmów pomiędzy przywódcami Rosji i Wenezueli doszło także do podpisania umowy o sprzedaży 50 proc. udziałów niemieckiego Ruhr Oel GmbH przez Petroleos de Venezuela rosyjskiemu potentatowi naftowemu Rosneftowi. Rosyjski gigant wejdzie tym samym w spółkę z brytyjskim BP.

Szef Rosneftu, Eduard Khudainatov powiedział po podpisaniu umowy, że porozumienie "pomoże nam rozszerzyć naszą obecność na kluczowych rynkach międzynarodowych".

Ruhr Oel GmbH jest właścicielem czterech dużych niemieckich rafinerii naftowych. Rosneft, za 50 proc. udziałów, będzie musiał zapłacić 1 mld 600 mln dolarów. Umowa sprawi, że 18 proc. możliwości rafineryjnych Rosneftu będzie zlokalizowana, jak powiedział Khudainatov - "w sercu zindustrializowanej Europy".

Stosunki pomiędzy Rosją i Wenezuelą od dłuższego czasu są bardzo ciepłe. Dzięki rosyjskiemu wsparciu, wenezuelski lider Hugo Chavez pragnie umniejszyć znaczenie Stanów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej. Także Rosjanie odnoszą wymierne korzyści we współpracy z Wenezuelą. Od 2005 roku rząd Chaveza podpisał z Rosją umowy na łączną kwotę 4 mld dol., kupując od Rosji m.in. myśliwce, helikoptery i 100 tys. karabinów AK-47.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 15.10.2010 20:48

Rosjanie pomogli już przy budowie elektrowni atomowej Iranowi, są z tego powodu problemy - świat boi sie że Iran stworzy własną bombę atomową.Teraz Rosjanie pomogą przy budowie elektrowni Wenezueli, to niedaleko USA.I znowu będą problemy. Rosja celowo stwarza problemy by politycznie coś ugrać dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko pozazdrościć; znajdują się w sytuacji, kiedy nawzajem mogą sobie coś zaoferować - zrównoważone partnerstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.