Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24840 miejsce

Rosjanie zwiększają wydatki na zbrojenia. 1 mld dolarów na broń nuklearną

Media donoszą o rosnących wydatkach Kremla na przemysł zbrojeniowy, w tym też na broń nuklearną. W bieżącym roku wydatki atomowe rządu Rosji wyniosą około 1 mld dolarów, a w przyszłym będą jeszcze wyższe.

 / Fot. Alexander Yuriev/CC 3.0Wczoraj na zamkniętym posiedzeniu państwowej Dumy - izby niższej parlamentu rosyjskiego - szczegóły finansowania przemysłu zbrojeniowego przedstawił minister obrony Federacji Rosyjskiej. O treści projektu ministra obrony mówił dziennikarzom szef parlamentarnej komisji do spraw obrony narodowej. Powiedział, że wydatki na arsenał nuklearny państwa, który uchodzi - zdaniem ekspertów - za drugi największy na świecie po amerykańskim, Rosja przeznacza obecnie rocznie około 1 mld dolarów, ale wydatki będą wzrastały.

W 2013 roku Rosjanie wydadzą na przemysł zbrojeniowy, z obecnych 2,1 bln rubli (obecnie 1,9 bln rubli), czyli 70 mld USD. W latach 2014-2015 wydatki będą jeszcze wyższe - odpowiednio: 2,5 bln rubli (80 mld dol.) i 3 bln rubli, czyli 100 mld dolarów - czytamy w serwisie RP.pl.

Równocześnie wzrośnie finansowanie w rozwój broni nuklearnej i wyniesie w trzech najbliższych latach, tj. 2013-2016: 29,3 mld rubli (930 mln dol.), 33,3 mld rubli (1,06 mld dol.) i 38,6 mld rubli, czyli 1,25 mld dolarów.

W zeszłym roku, jak podał dyrektor Rosoboroneksport, państwowej firmy zajmującej się handlem bronią - Rosja sprzedała różnym krajom świata broń wartości 13,2 mld dol., a kupiła za około 100-150 milionów dolarów. W ogólnej kwocie importu, nie figuruje zakup francuskich okrętów desantowych typu Mistral, za prawie 1,4 mld euro - podaje portal ekonomia24.pl.

Zakup Mistrali to największy od wielu lat wydatek rosyjskiej zbrojeniówki, jednak Rosjanie nie kupują wyłącznie statków wojennych z wyposażeniem, ale zamierzają je zbudować sami u siebie, pod nadzorem specjalistów francuskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe kto ich tak nastraszył...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.