Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22781 miejsce

Rosjanie zwodowali okręt desantowy. Iwan Grien rozpoczął próby

Średni okręt desantowy "Iwan Grien" zwodowany kilka dni temu w Kaliningradzie to jaskółka, która na razie w rosyjskiej marynarce wojennej wiosny nie czyni.


Krótkie porównanie z podobnym projektem amerykańskim


Źródła rosyjskie podkreślają nowoczesność rozwiązań zastosowanych na desantowcu "Iwan Grien", ale bliższe przyjrzenie się całej sprawie wskazuje, że w tym przypadku należy używać określenia: względna nowoczesność. Zmniejszona widoczność dla radarów dzięki zastosowaniu odpowiednio ukształtowanych niskich nadbudówek to niewiele w porównaniu z nowatorskim kształtem całego kadłuba najnowszych amerykańskich średnich desantowców projektu LCS-2 (inaczej: klasa Independent). Podobnie jest z uzbrojeniem uderzeniowym i obronnym, które w przypadku amerykańskich desantowców strefy wybrzeża (littoral combat ships) jest już gotowe i składa się nie tylko z systemów rakietowych i artylerii lufowej, ale również pilotowanych i bezpilotowych samolotów i śmigłowców.

Druga różnica polega na większej szybkości projektowania, budowy i wprowadzania na uzbrojenie okrętów tej klasy po drugiej stronie Pacyfiku. Projektowanie USS "Independence" rozpoczęto w 2003 ("Iwana Griena" rok później), wodowanie nastąpiło w 2008, przyjęcie na uzbrojenie w 2010. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że w projekcie Jankesów też to i owo zgrzyta. Tak np. zarzucono projekt budowy specjalnych czołgów pływających typu Ekspedycyjny Pojazd Bojowy (Expeditionary Fighting Vehicle) – olbrzymów (ponad 3 metry wysokości) będących niezwykle łatwym do wykrycia i trafienia celem dla środków przeciwpancernych, uzbrojonych przy tym na poziomie brytyjskich transporterów bojowych piechoty. Nie wiadomo również, czy ten ultranowoczesny trimaran nie stanie się jedynym przedstawicielem swojego typu. Tak więc nic nie zostało z góry postanowione i nie wiadomo, kto zwycięży w obecnym mikrowyścigu zbrojeń morskich.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na zdjęciu można podziwiać wielkie okręty desantowe typu "Mistral" o zasięgu oceanicznym. Dwa takie okręty Rosja otrzym z Francji, a dwa dalsze wybuduje własnymi siłami. Natomiast odnożnie bohatera tego artykułu, który ma służyć na mniejszych akwenach (np. Bałtyk, Morze Czarne) znalazłem filmik na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=d5xkfpe_NAk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.