Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25315 miejsce

Rosjanie zwodowali okręt desantowy. Iwan Grien rozpoczął próby

Średni okręt desantowy "Iwan Grien" zwodowany kilka dni temu w Kaliningradzie to jaskółka, która na razie w rosyjskiej marynarce wojennej wiosny nie czyni.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. RAYMOND H. TURNER / Public domainUroczyste wodowanie odbyło się 18 maja w Nadbałtyckich Zakładach Stoczniowych "Jantar" i rozpoczął się okres prób morskich nowej jednostki pływającej, który ma potrwać rok lub dwa.

Po tym, gdy przez kilkanaście lat siły zbrojne i przemysł zbrojeniowy naszej wielkiej słowiańskiej siostrzycy znajdowały się na krawędzi całkowitego rozkładu każde takie wydarzenie jest wielkim świętem dla pracowników tamtejszego przemysłu zbrojeniowego oraz nabywców ich produkcji.

To okręt bojowy czy doświadczalny?


"Iwan Grien" zszedł na wodę gotowy w 70 procentach. Nie jest to niczym niezwykłym w odniesieniu do dużych jednostek pływających, tak cywilnych, jak wojskowych. O wiele ważniejsza jest wiadomość, że (przynajmniej tymczasowo) zrezygnowano z wyposażenia go w projektowane dlań silne uzbrojenie rakietowe o wielostronnym zastosowaniu, które miało uczynić zeń jednostkę miażdżącą wszelki opór stawiany wysadzonemu przezeń desantowi pancerno-motorowemu lub grupie komandosów wspomaganych przez pojazdy mechaniczne. Podobnie ma się sprawa ze śmigłowcami transportowo-bojowymi Ka-29 i szturmowymi Ka-52.

Zleceniodawcy projektu 11711, czyli ministerstwo obrony i dowództwo floty otwarcie przyznają, że nie mają jeszcze ostatecznej koncepcji ogólnego kształtu sił desantowych floty, a w związku z tym również serii tego projektu. Liczba dalszych jednostek tego typu nie została jeszcze określona i waha się od trzech do dziesięciu. Przy tym wymiana uzbrojenia na tym odcinku jest sprawą pilną, ponieważ rosyjska marynarka wojenna posiada obecnie 15 jednostek pływających tej klasy projektu 775 (zbudowanych w Polsce) oraz trzy projektu 1171 "Tapir", które powstały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wiele ma zależeć od wyników rozmaitych prób, przedmiotem których stanie się świeżo zwodowany okręt, podaje anglojęzyczny serwis "Głosu Rosji".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na zdjęciu można podziwiać wielkie okręty desantowe typu "Mistral" o zasięgu oceanicznym. Dwa takie okręty Rosja otrzym z Francji, a dwa dalsze wybuduje własnymi siłami. Natomiast odnożnie bohatera tego artykułu, który ma służyć na mniejszych akwenach (np. Bałtyk, Morze Czarne) znalazłem filmik na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=d5xkfpe_NAk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.