Facebook Google+ Twitter

Roślina mięsożerna, czyli kilka słów o muchołówkach

Rynek kwiatów nabiera rumieńców: nawet te wyjątkowo egzotyczne - stają się coraz popularniejsze i ogólnodostępne. Jedną z takich oryginalnych roślin jest muchołówka. Dlaczego warto ją mieć?

Na pierwszym planie - muchołówka, na drugim - inna owadożerna roślina - rosiczka. / Fot. M.A.K.Natura w swej hojności stworzyła wiele ciekawych okazów roślin pięknych, kolorowo kwitnących, ale i tych mięsożernych. Jako, że te ostatnie stanowią stosunkowo niewielki procent ogółu roślin, mogą być wyjątkową ozdobą florystycznej kolekcji.

Muchołówki są roślinami naturalnie występującymi wyłącznie na terenach Ameryki Północnej
w rejonach Karoliny Północnej i Południowej. Wyposażone w pułapki, wabią swoje ofiary słodkim nektarem, i przyjemnym, czerwonym (różowym, ale bywają i zielone) kolorem. Dwie blaszki zawierające 6 włosków czuciowych czyhają na ofiarę, która podrażniając je, powoduje szybkie zamknięcie się pułapki.

W warunkach naturalnych, roślina ta zamieszkuje na ubogim podłożu, zwykle na terenach bagiennych. Dlatego też nie ma wielkich wymagań glebowych. Substancje odżywcze (głównie azot) pobiera z owadów, jakimi się żywi. Stąd też nie wolno jej dodatkowo nawozić. Wystarczy zapewnić dostęp do światła (roślina ta przeprowadza proces fotosyntezy) i karmić muchami, najlepiej żywymi lub ogłuszonymi (roślina zaczyna wytwarzać soki trawienne, gdy owad zaczyna się bronić w pułapce dodatkowo podrażniając włoski czuciowe). Trawienie ofiary trwa około tygodnia w zależności od jej gabarytów, a także rozmiaru pułapki.

Muchołówka jest rośliną intensywnie się rozwijającą. Nie należy zatem martwić się, gdy jedna pułapka obumiera, gdyż w jej miejsce zwykle bardzo szybko pojawia się kolejna. Sadzonka osiąga dorosłość po około 3-4 latach od zasadzenia nasiona. Może żyć nawet 20 lat. W okresie jesiennym roślina rozpoczyna swój spoczynek, aby wiosną znów wydać nowe liście i piękne pułapki. Bylina ta wydaje małe, białe kwiaty, jednak dla roślin młodych mogą one być zbyt wielkim wysiłkiem i spowodować jej obumarcie.

Warto posiadać domu muchołówkę, gdyż: redukuje ona problem owadów latem szturmujących domy i mieszkania, jest mało wymagająca, ze wszystkich roślin mięsożernych najbardziej widowiskowo pochłania swe ofiary i nie jest droga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

...nawet 3 ... i rosiczkę ;] są prześliczne!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

widzę Moniko, że już sobie taką muchołówkę sprezentowałaś ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.