Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7040 miejsce

Rośliny przyjazne dla domu

W dzisiejszym budownictwie używa się ogromnej ilości substancji, które są toksyczne dla człowieka. Substancje toksyczne są w większości produktów: w farbach, lakierach, klejach wykładzinach, tapetach, sufitach podwieszanych...

Dracena wonna / Fot. KENPEITypowym przykładem takiego związku jest trójchloroetylen, standardowy składnik farb, lakierów, klei, tonerów w kserokopiarkach etc. Jest on na liście czynników “prawdopodobnie rakotwórczych” (Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dn. 11.09.1996 r., Dz. U. Nr 121. poz. 571.)

Współczesne mieszkania, a także urzędy, biura i fabryki mają często dosłownie trującą atmosferę. Zwłaszcza miejsca pracy ze względu na oszczędności, „nowoczesne wyposażenie” (czytaj: tanie) i wreszcie klimatyzację, zwykle są bardziej nasycone substancjami toksycznymi, które przecież ulatniają się ze ścian, mebli i podłóg cały czas. Domy prywatne są przeważnie zdrowsze, ponieważ w przestrzeni prywatnej Polacy, o ile ich na to stać, preferują naturalne materiały, a więc drewno zamiast sklejki, zwykłe solidne sufity zamiast podwieszanych, rattanowe, czy wiklinowe meble zamiast plastikowych krzesełek.

NASA, szukając antidotum na wysoką toksyczność materiałów, które są niezbędne przy budowie statków kosmicznych, prowadziło badania także nad roślinami doniczkowymi. Około 50 gatunków zostało zakwalifikowanych jako te, które skutecznie pochłaniają i/lub neutralizują toksyny. Oczywiście, gdy budynek jest szczególnie toksyczny rośliny w końcu też zachorują, bo ilość substancji toksycznych będzie nie do wchłonięcia, jednak będą stanowiły osłonę dla ludzi, którzy spędzają tam dużo czasu.

Lista znajdująca się poniżej jest wyciągiem, który skompilowałam na podstawie znalezionych przeze mnie informacji, wymienionych w źródłach:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

-> Małgorzato - Dziękuję :)

-> Ryszardzie, dziękuję, zajrzę do Twoich tekstów.

-> Grażyno, to bardzo interesujące, ale podaj źródła proszę. Bez źródeł takie informacje nie są wiarygodne. Ostatnio odpadłam, czytając w wiadomościach wyświetlanych w warszawskim metrze, że wedle jakiego portalu o gotowaniu imbir leczy wątrobę i że jeśli ma się ją chorą, należy go dużo jeść. Jest wręcz odwrotnie - wszelkie ostre rzeczy przy chorej wątrobie zaostrzają i pogarszają jej stan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*! Sporo mamy do zrobienia z naszym mikroklimatem w kierunku uzdrowienia go. Przypomniany przez autorkę jest jednym z prostszych sposobów... Zdrowej roślinności w domu już trochę mam. Ja jednak preferuję bezpośredni kontakt z naturą, wycieczki itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Przyjrzę się tym roślinom bliżej, może uda mi się coś z tego nabyć:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.