Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3052 miejsce

Rosną ceny drewna opałowego

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-10-11 08:23

Zdaniem leśników, z końcem roku, w regionie łódzkim cena metra sześciennego buczyny lub grabiny do kominków może osiągnąć nawet 200 złotych.

- Nie sprzedaję większych partii drewna jednemu odbiorcy, tylko dzielę sprawiedliwie po 3 - 4 metry i sprzedaję wszystkim chętnym - mówi Piotr Pokorski, leśniczy z Andrespola.

W ubiegłym sezonie cena metra sześciennego drewna kominkowego wynosiła 93 zł, zaś drewna sortowanego - 99 zł. Teraz w nadleśnictwach naszego regionu trzeba za nie zapłacić już ponad 150 zł. U hurtowników stawka wynosi co najmniej 170 zł za metr sześcienny. Żeby nie przepłacać za drewno u pośredników, warto zaopatrywać się w nie bezpośrednio w nadleśnictwach.

- Do kominków nadaje się wyłącznie drewno z drzew liściastych. Jak wyjaśnia Waldemar Magiera, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Brzeziny, w tym sezonie zostanie pozyskane około 5 tys. m sześc. takiego opału. Straż leśna już wzmogła patrole, które mają pilnować, by nie kradziono drewna z lasu.

Tymczasem od przyszłego roku większe ilości drewna będzie można kupować tylko za pośrednictwem systemu komputerowego. Dyrekcja Lasów Państwowych twierdzi, że rozwiązanie to zapewni klientom większy komfort.

Dotychczas cenę drewna negocjowało się z nadleśniczym, dyrektorem regionalnym lub generalnym Lasów Państwowych, z czego wielu klientów było niezadowolonych.

- Teraz zostanie wprowadzony system rokowań handlowych za pośrednictwem Internetu, w portalu leśno-drzewnym - wyjaśnia nowe zasady Jacek Wzimirski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Oferta sprzedaży drewna zgłoszona przez Lasy Państwowe będzie podana w jednym miejscu przez wszystkie nadleśnictwa, a nie jak dotąd przez każde osobno. Będzie dostępna dla wszystkich zalogowanych w systemie osób.

Nadwyżki, które nie zostaną sprzedane za pośrednictwem portalu, będą sprzedawane na internetowych aukcjach.

Sprzedaż detaliczna, np. drewna kominkowego w mniejszych ilościach, odbywać będzie się tradycyjnie w nadleśnictwach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.