Facebook Google+ Twitter

Rośnie bezrobocie w Polsce. 14 procent w pierwszym kwartale?

Sytuacja na polskim rynku pracy z miesiąca na miesiąc jest coraz gorsza. Pierwszy kwartał 2011 r. przyniesie 14 proc. bezrobocie

Tak słabej kondycji polski rynek pracy nie miał już dawno. Z opublikowanego wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) raportu, wynika że pierwszy kwartał 2011 r. przyniesie największe bezrobocie od początku kryzysu, który zachwiał rynkami gospodarczymi na całym świecie. W raporcie są zamieszczone dane, które ujawniają regularny wzrost bezrobocia w 2010 r. w stosunku do roku poprzedzającego go. Urzędy pracy zanotowały w I kwartale 2010r. 13 proc. bezrobocie (wzrost o 1,9 proc. w stosunku do roku 2009). II i III kwartał, również charakteryzował się tendencją wzrostową (odpowiednio 11,7proc +1,1proc. i 11,5 +0,6proc.) Brak stagnacji poziomu procentowego bezrobocia w pierwszych trzech kwartałach 2010r., pozwala stwierdzić, iż w IV kwartale 2010r. również było większe bezrobocie, niż w roku poprzedzającym go.

Raport GUS bez skrupułów ujawnia, iż największe problemy ze znalezieniem pracy, mają osoby o relatywnie niskim poziomie wykształcenia. Prawie 60 proc. osób zarejestrowanych w urzędach dla bezrobotnych to absolwenci szkół: zawodowych, gimnazjalnych, podstawowych oraz ci, którzy nie legitymują się żadnym wykształceniem. Bezrobotni z wyższym wykształceniem stanowią najmniej liczną grupę osób pozostających bez zatrudnienia 10,5 proc. Niepokojący jest również fakt, iż bezrobocie w największym stopniu dotyka ludzi młodych, którzy są najbardziej produktywni. Bezrobotni poniżej 34 lat, stanowią grupę ponad 50 proc. ogółu osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Brak miejsc pracy dla tych osób, na pewno nie wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy, gdyż to właśnie te osoby powinny stanowić jej „motor napędowy”.

Na zmniejszenie bezrobocia nie miała też pomysłu polska gospodarka, której wzrost oscylował w granicach 3proc. Z badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że w zeszłym roku wzrosła również średnia pensja, której mediana wynosiła 3,5 tys. zł brutto.
Powyższe wzrosty nie miały jednak pozytywnego wpływu na pogłębiające się w recesji bezrobocie. Nic nie wskazuje również na zmiany w sektorze zatrudnień, których efektem było by rozwiązanie problemu wciąż rosnącego bezrobocia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

pracoholik
  • pracoholik
  • 10.02.2011 11:23

Tak nastepna irlandia rosnie w sile ciekawe jak dlugo tak bedzie , tylko w irlandi ludzie nie zarabiaja na godzine 3 4 zl , tylko 8 euro 7 :D przeliczajac na zlotowki to pomiedzy 35 45 zl na godzine.

Plus maja dodatki do dziecka mieszkania a u nas socjalne ponoc 400 zl haha cos kolo tego moze mniej.

A za granica za wspomogi mozna smialo pociagnac miesiac i jeszcze zostanie, powiem tak wybralismy irlandie , wybralismy taki rzad to teraz bedziemy za to bardzo placic, wzrost podatkow , po co by zakleic dziure w panstwie , ale to nasza wina ze panstwo nie potrafi presferowac pieniedzmi. SMIECHU WARTE.

Polska jest 60 lat za murzynami i tak juz zostanie do minimum 2030 Roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Donald
  • Donald
  • 27.01.2011 07:31

No to mamy rządy TUSKA...Czyżby IRLANDIA?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia
  • Kasia
  • 26.01.2011 22:39

Ciekawy tekst. Ciekawe, kiedy poprawi się ta sytuacja i praca będzie dla każdego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
pracodawca
  • pracodawca
  • 26.01.2011 19:13

pasuje :) niedługo będą robić po 2,5zł/h

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.