Facebook Google+ Twitter

Rośnie desperacja Haitańczyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-16 17:54

Cztery dni po katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi wciąż są problemy z dotarciem do tysięcy głodnych i zdesperowanych ludzi.

Wielu mieszkańców kraju potrzebuje też natychmiastowej pomocy medycznej. Ratownicy i lekarze alarmują, że sytuacja epidemiologiczna na Haiti pogarsza się z minuty na minutę. Miejscowe ekipy nie nadążają z usuwaniem wydobytych spod gruzów zwłok. Brakuje też worków na ciała.

Do protestów doszło w leżącym w pobliżu stolicy kraju Port-au-Prince miasteczku Carrefour. Mieszkańcy chcąc zwrócić uwagę na zalegające na ulicach ciała ustawili barykady z płonących opon i śmieci. Według szacunków ONZ miasteczko Carrefour zostało zniszczone w 50 procentach. Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych mówi, że nie będzie dostarczać pomocy tam, gdzie pracownicy nie będą mieli zapewnionego bezpieczeństwa. W tej chwili niesienie pomocy humanitarnej koncentruje się w stolicy.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że zwłoki powinny być usunięte z ulic jak najszybciej również ze względu na tych, którzy przeżyli trzęsienie ziemi.

Wstrząsy zniszczyły niemal wszystkie zabudowania w mieście Leogane niedaleko Port-au-Prince. W liczącym przed tragedią 134 tysiące mieszkańców Leogane mogło zginąć nawet 10 tysięcy osób. Większość ciał zabitych wciąż znajduje się w zawalonych budynkach.
Tymczasem nad ranem czasu lokalnego doszło na Haiti do wstrząsów wtórnych, o niewielkiej sile, ale odczuwalnych i wywołujących panikę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.