Facebook Google+ Twitter

Rośnie liczba warszawskich lokali wyborczych, przyjaznych niepełnosprawnym

Akcja "Dostosowujemy lokale wyborcze" trwa! Na stronach internetowych Rzecznika Praw Obywatelskich nadal można zgłaszać lokale wyborcze, nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dariusz Mokosa / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiNa 842 lokale wyborcze w Warszawie co najmniej 180 będzie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Daje to ponad 21 proc. Już teraz pewne jest, że będzie ich o 10 więcej niż w wyborach parlamentarnych w 2007 roku, ale najprawdopodobniej liczba ta jeszcze wzrośnie. - Urzędnicy w dzielnicach właśnie weryfikują lokale pod względem dostępności dla niepełnosprawnych - mówi Łukasz Pardyka z urzędu m.st. Warszawy.

Samochody i kontakty

Każdy niepełnosprawny wyborca, z urzędu przypisany do obwodu, w którym nie ma przystosowanego lokalu wyborczego, może zagłosować w innym. 8 maja jest ostatecznym terminem wywieszenia przez prezydenta miasta obwieszczenia o podziale gminy na obwody wyborcze, z siedzibami tych obwodów. Na tych obwieszczeniach znajdą się też informacje o lokalach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po 24 maja, kiedy będą już wydrukowane spisy wyborców, można składać wnioski o dopisanie do spisu w lokalu, który jest dostosowany. - Będą podane numery telefonów kontaktowych pod którymi można się dowiedzieć o najbliższą komisję i lokal dostosowany dla potrzeb niepełnosprawnego wyborcy. - mówi Łukasz Pardyka.

Zostanie również zorganizowany transport. Do dyspozycji będą auta wyposażone w platformy dla wózków inwalidzkich. Inną opcją są samochody urzędu miasta i radiowozy straży miejskiej. Mają rozwozić osoby starsze i niepełnosprawne, które poruszają się o własnych siłach. - W odpowiednim momencie damy ogłoszenie z numerem telefonu i prośbą, żeby chętni zapisywali się na transport - mówi Łukasz Pardyka.

Przypominamy, że w ramach akcji „Dostosowujemy lokale wyborcze” na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonuje formularz do zgłaszania nieprzystosowanych lokali wyborczych. Lista problemów, jakie mają niepełnosprawni i starsi wyborcy nie jest długa. Gdy chcą oni spełnić swój obywatelski obowiązek, czekają ich dosłownie i w przenośni – schody. - Bywa też tak, że wejście znajduje się na parterze, ale w środku budynku trzeba pokonać schody by dostać się do urny wyborczej. - mówi Anna Kabulska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Nieprzystosowane lokale wyborcze w przytłaczającej większości znajdują się w szkołach. Informacje z formularza są wykorzystywane na bieżąco. - Wysyłamy listy do wójtów, burmistrzów i prezydentów odpowiedzialnych za wyznaczenie lokali wyborczych. - informuje Anna Kabulska.


PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dostosujmy lokale wyborcze do potrzeb niepełnosprawnych
Dostosowujemy lokale wyborcze - akcja trwa!
Akcja "Dostosujmy lokale wyborcze": Wielkopolska wśród najlepszych
Poseł Plura: - Niepełnosprawni także chcą głosować
Kartuskie lokale wyborcze nieprzyjazne niepełnosprawnym

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.