Facebook Google+ Twitter

Rośnie liczba zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. Ryzyko zakażenia HPV wynosi 50 proc.

Rośnie liczba osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. Problem nie dotyczy tylko kobiet - alarmuje na swojej stronie internetowej "Rzeczpospolita".

 / Fot. PD-USGov-HHS-NIHuman Papilloma Virus czyli wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje infekcję objawiającą się brodawkami lub brodawczakami, która przenoszona jest drogą płciową. Wyróżnia się dwa typy: łagodny i groźny. Ten drugi dzieli się na niskiego (HPV 6 i i 11) oraz wyższego ryzyka (HPV 16 i 18).

Ryzyko zarażenia u aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn wynosi pond 50 proc. Obecnie mówi się, że osiem na dziesięć osób jest jej nosicielami – w większości przypadków to łagodne typy, a infekcja przebiega bezobjawowo - informuje serwis rp.pl.

Największe ryzyko, do 90 proc., zarażenia się HPV występuje u ludzi między 15 a 25 rokiem życia.

Już 15-latki zgłaszają, że wyrosły im dziwne, kalafiorowate brodawki, z których sączy się śluzowata chłonka i że wstyd im pokazać się chłopakowi. To kłykciny kończyste, typowe objawy zakażenia wirusem HPV niskiego ryzyka - mówi dr Ryszard Rutkowski, ginekolog z warszawskiej Pragi-Południe.

Kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe), które jak tłumaczy ginekolog nie powodują raka. Występują one u jednej zarażonej osoby na dziesięć. U 65 proc. osób leczonych, którym wypalano je laserem bądź zamrażano, nawracają.

Szybko rośnie liczba zakażeń wirusa zwiększonego ryzyka. W początkowej fazie nie można wykryć objawów, co umożliwia HPV wywoływanie raka szyjka macicy – statystycznie zabija pięć Polek dziennie, tym samym rocznie dwa tysiące.

Zaniepokojenie u lekarzy budzi też to, że mimo iż wirus jest uleczalny, Polki decydują się na wizytę w niemalże ostatnim momencie. Dlatego też profilaktycznie zalecają badania genetyczne.

Ponadto wirus HPV odpowiada między innymi za raka krtani, gardła i jamy ustnej, a także w 90 proc. przypadków nowotworu odbytu u mężczyzn.

W 2006 roku, w USA została zastosowana pierwsza szczepionka przeciwko typom 16 i 18 HPV. Ma ona zapobiec zarażeniu , a tym samym ograniczeniu występowania raka szyjki macicy. Pierwsze szczepienia są przeznaczone dla dziewczynek wieku 11-14 lat. W Polsce podaje się je w wieku 11-12 lat.

Szczepienie u młodych dziewcząt poleca konsultant do spraw mikrobiologii prof. Waleria Hryniewicz, dzięki której już 130 samorządów zdecydowało się na dofinansowanie leczenia tego wirusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.