Facebook Google+ Twitter

Rośnie populacja tatrzańskich kozic. Przyrodnicy naliczyli 1389 sztuk

W Tatrach polskich i słowackich żyje 1389 kozic. Przyrodnicy podsumowali akcję liczenia tych zwierząt, która odbyła się po obu stronach granicy.

https://flic.kr/p/rVo9f / Fot. Leszek Kozlowski/CC BY 2.0W ubiegłym roku doliczono się 1186 kozic. Jesienią odbyło się kolejne liczenie. Polscy i słowaccy przyrodnicy zanotowali 1389 sztuk kozic, w tym 128 młodszych niż roczne. "W tym roku padł kolejny rekord. W ubiegłym roku kozic było o 203 mniej" - cieszy się Piotr Krzan z Tatrzańskiego Parku Narodowego cytowany przez TVN24.pl.

W Polsce odnotowano 371 kozic, a na stronie słowackiej 1018. Wśród pozytywnych czynników, które sprzyjały populacji tych zwierząt wymienia się łagodną zimę i zmniejszenie kłusownictwa. "Po tragicznych wynikach z lat 90. taka liczba nas bardzo, bardzo cieszy" – twierdzi wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. W 1999 r. odnotowano w Tatrach tylko 241 sztuk tego gatunku.

Kozice liczy się w Tatrach od połowy lat 50. W 1957 r. rozpoczęły się wspólne polsko-czechosłowackie (a później polsko-słowackie) badania populacji. Przeprowadzone są one na wiosną i jesienią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stan naszych kozic wzrasta i to cieszy, lecz populacji słowackiej bedziemy ustępować, chociażby ze wzgędu na warunki bytowania gatunku, znacznie lepsze niż u nas. Ich południowe stoki obfitują w bogatsze żerowiska dla każdego gatunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie zmądrzeli i nie kłusują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.