Facebook Google+ Twitter

Rośniesz więc płać! Decyzja ws. Lasów Państwowych

Las wydaje się nam oazą spokoju i nieskazitelną esencją czystej natury. Gdzie jak nie tam można doszukiwać się sensu istnienia oraz obserwować bezlitosny czas.

Attribution-NonCommercial-ShareAlike License / Fot. fatboyke (Luc) / photo on flickrArtystą karmił muzy a malarzom dawał natchnienie. Od jakiegoś czasu Lasy Państwowe stały się także źródłem wielkich pieniędzy którymi rządy czy to z lewej czy prawej nie pogardzą.
Od XV wieku poziom zalesienia państwa polskiego zmniejszył się z 90 % do zaledwie 30% .Mimo to od 2007-2014 Unia Europejka wpompowała ok. 962 mln zł ,a do 2015 ma wpłynąć dodatkowe 108 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczona między innymi na zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy, odpływu wód opadowych na terenach górskich , zwiększenie retencji i utrzymanie potoków a nawet na rekultywacje na cele terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych. Lista jest dość długa. Lecz nie jest to tylko worek bez dna do którego się tylko wkłada. Projekty które zostały wdrążone pomogły w skutecznej pielęgnacji skarbu polskiego co zaowocowało wygenerowaniem pokaźnych zysków. Zwróciło to uwagę koalicyjnego rządu Donalda Tuska. Powrócili oni bowiem do kwestii Lasów Państwowych na przełomie 2013/2014 i zaproponowali nałożyć obowiązek odprowadzania do budżetu państwa łącznej kwoty aż 1,6mld złotych !!, a od 2016 roku kasę państwa ma zasilać dopłaty w wysokości 2% od rocznej wartości sprzedanego drewna czyli ok 100-150 mln zł. Ogólne zyski netto to ponad 250mln zł tylko ze sprzedaży drewna. Do tej pory Lasy Państwowe nie płaciły żadnej formy dywidendy, co jest normą w zachodniej europie ale czasy się jednak zmieniły poza tym polska jest krajem środkowo europejskim a tutaj jak widać normy takie nie mają racji bytu. Rośniesz więc płać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.