Facebook Google+ Twitter

"Rossijskaja Gazieta": Śląsk odłaczy się od Polski, jak Kosowo od Serbii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-17 20:04

Śląscy działacze dementują doniesienia rosyjskiej prasy na temat planów oddzielenia się od Polski. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" informuje, że Śląsk poczyni takie kroki idąc za przykładem Kosowa.


Dziennik pisze też, że śląscy liderzy m.in. Ruchu Autonomii Śląska oskarżają władze w Warszawie o budowę totalitarnego państwa. Zdaniem lidera Ruchu doktora Jerzego Gorzelika, nie ma to nic wspólnego z prawdą, gdyż od kilkunastu lat organizacja prowadzi działalność w zgodzie z literą prawa i duchem demokracji. Zaznacza, że zwłaszcza w ostatnich latach te działania przynoszą wymierny skutek, bo wzrasta- jego zdaniem- zrozumienie i poparcie dla głoszonych przez nich idei. - Rząd również wydaje się być otwarty na postulaty decentralizacji, a zatem jakakolwiek radykalizacja postaw byłaby nieracjonalna - podkreśla Jerzy Gorzelik.

Andrzej Roczniok ze Związku Ludności Narodowości Śląskiej - Stowarzyszenia Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej - powiedział, że nie mowy o podziale, ale wciąż trzeba naciskać na władze w "śląskich sprawach". Działacz przypomniał, że Stowarzyszenia wciąż nie można zarejestrować, a - według polskich sądów - nie ma narodowości śląskiej.

Andrzej Roczniok uważa, że powinno się to zmienić, gdyż - jego zdaniem, Ślązacy i ich region są dyskryminowani.
Ruch Autonomii Śląska skierował w maju na ręce premiera petycję w sprawie zapewnienia możliwości uzyskania autonomii przez każdy region w ramach państwa polskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.