Facebook Google+ Twitter

Rostowski: "Myśmy ten kryzys przewidzieli, a Polska jest silna"

Minister finansów Jacek Rostowski przerwał urlop i spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Z premierem rozmawiał o sytuacji ekonomicznej i gospodarczej kraju. Rostowski zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju: "Polska gospodarka jest silna i odporna na zawirowania na rynkach światowych".

 / Fot. World Economic Forum/ licencja CC 2.0Jak donosi www.tvn24.pl, po spotkaniu z premierem Rostowski zapewniał: "Myśmy ten kryzys przewidzieli, myśmy ten kryzys przewidywali od początku roku. Dlatego na początku roku przedłużyliśmy, podwyższyliśmy elastyczną linię kredytową, którą mamy w MFW na 30 mld dolarów. Także wyprzedzająco finansowaliśmy potrzeby pożyczkowe. Można powiedzieć, że dzisiaj one są zapewnione w 90 proc. na cały rok. Więc mamy w pełni bezpieczną sytuację budżetu".

Minister finansów za źródło kryzysu uznał "głęboką nieufność wobec rozwiązań instytucjonalnych w strefie euro". Dodał też, że "poważnym błędem byłyby przesadne działania wyprzedzające, które mogłyby niepotrzebnie uderzyć w kieszenie Polaków. Na pewno jest tak, że zapewnimy bezpieczeństwo budżetu".

 / Fot. pl2011.eu/CCDonald Tusk również wypowiadał się w uspokajającym tonie. Stwierdził, iż "wpływ wzrostu kursu franka wobec złotego nie ma istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa instytucji finansowych i bezpieczeństwa finansowego państwa". Zapewniał też, że "Polska jest bezpiecznym krajem, jeśli chodzi o finanse publiczne".

www.rmf24.pl przytacza wypowiedź przedstawicielki agencji ratingowej Moody's Kirsten Knight, która podtrzymała pozytywną opinię o polskiej gospodarce: "Polska jest gospodarką relatywnie odporną, jak zostało to odzwierciedlone w nadanym przez Moody's ratingu A2 z perspektywą stabilną. Choć nie jest całkowicie odporna na globalne zawirowania, jest w dobrej pozycji, aby je wytrzymać". Podkreśliła też, że Polska była jedynym krajem Unii, który w 2009 roku uniknął recesji.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.