Facebook Google+ Twitter

Rostowski: Narodowy Bank Polski pożyczy MFW 6 mld euro

W dzisiejszym "Kontrwywiadzie" RMF FM minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że Narodowy Bank Polski jest przygotowany na udzielenie Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu ok. 6 mld euro. Dodał również, iż Polska nie przystąpi do paktu fiskalnego.

 / Fot. World Ecomic Forum/CC-BY-SA/wikimediaMinister Rostowski powiedział w RMF FM, że nie są jeszcze znane żadne szczegóły ewentualnej pożyczki. Zgodnie z ustaleniami brukselskiego szczytu kraje spoza strefy euro miałyby się złożyć na 50 mld euro pożyczki dla MFW. Polska jest gotowa wyłożyć 6 mld euro.

Rostowski wytłumaczył, iż kwota ta byłaby ulokowana w rezerwach MFW i uruchamiana w transzach, tylko w razie potrzeby. Pożyczka byłaby udzielona na 3 lata i będzie oprocentowana. Dodał, iż nie musimy się obawiać, że te 6 mld euro gdzieś "wyparuje". Polska ma bowiem jednocześnie prawa do 30 mld dolarów zdeponowanych w MFW, które może w każdej chwili uruchomić, prosząc o jej przelanie do Narodowego Banku Polskiego.

Nad pełnymi szczegółami umowy z MFW pracuje obecnie NBP. Minister Rostowski odniósł się także do projektu paktu fiskalnego, nad którym obecnie pracuje resort finansów. Stwierdził, iż jest bardzo wątpliwe by Polska do niego przystąpiła, gdyż mamy własne zabezpieczenia ustawowe i konstytucyjne, dlatego nie musimy korzystać z unijnych. Deficyt w wysokości 3 proc. już u nas funkcjonuje, więc dodatkowe unijne zabezpieczenie nie jest nam potrzebne.

Jacek Rostowski wyraził nadzieję, że Polska będzie mogła uczestniczyć w spotkaniach państw strefy euro, ponieważ jesteśmy krajem stabilnym i wiarygodnym. Zwrócił też uwagę, że Polska zaproponuje zmiany w projekcie paktu fiskalnego, m.in. zgłosi zwiększenie roli Europejskiego Banku Centralnego. Dodał, że udzielenie pożyczki ma też powód polityczny, ponieważ w sytuacji, gdy Polska jest beneficjentem unijnych pieniędzy, trudno byłoby jej nie udzielić, szczególnie, że taką gotowość wyraziła m.in. Rosja.

Źrodło: RMF FM

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Racjonalista
 • Racjonalista
 • 19.04.2012 15:00

I CO?
Wyłożymy 1/3 więcej!
Rostowski to podły kłamca!
30 miliardów mamy zagwarantowane? To niech nam odliczą te 8!
Co za perfidny typ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie socjolog, zobacz sobie pan rachunek przepływów i bilans tego co wpłaciliśmy w ramach składki i ile dostaliśmy w zamian. Ale pewnie brać, brać i brać, tylko to potrafią pańskiego pokroju.
Nazwanie mnie i innych śmieciami na mnie nie robi wrażenia, chcą mnie obrazić musiałby się bardzo mocno postarać, a i tak nic z tego by nie wyszło.
pozdrowienia dala pana sz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antysystemowiec
 • antysystemowiec
 • 20.12.2011 18:03

Panie SB w były NRD wpakowano mnóstwo pieniędzy... i nadal shit. Jeśli za pieniędzmi nie idą zmiany, to jest to tylko wrzucanie kasy w otchłań... kasa kiedyś przestanie płynąć, a raczej popłynie w innym kierunku i już tak fajnie nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławomi Brzozowski
 • Sławomi Brzozowski
 • 20.12.2011 13:02

socjolog Dzisiaj 11:21-człowieku z tym Nickiem : nie obrażaj,bo nie zjadłeś wszystkich rozumów!Tylko że Polska jest największym beneficjentem dotacji z Unii Europejskiej -wyraźnie więcej Polska dostaje od Unii Europejskiej niż daje jako członek tej właśnie wspólnoty narodów .
Musimy doganiać zachód w rozwoju ,gdyż wcześniej takiej szansy na rozwój nikt nam nie dał .No może dał ale wpierw alianci nas wepchnęli w łapska Stalina a później komuniści z PRLu odmówili pomocy od krajów znacznie lepiej rozwiniętych !
Był plan Marsala i była UNRA i co???
TERAZ TEJ SZANSY NA ROZWÓJ NIE MOŻEMY ZAPRZEPAŚCIĆ ,A KAŻDY KTO JEST PRZECIW SILNEJ UNII EUROPEJSKIEJ JEST PRZECIW TEJ Rzeczpospolitej Polskiej , która jest wreszcie w rodzinie państw cywilizowanych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
socjolog
 • socjolog
 • 20.12.2011 11:21

Panie Kozyra niechże jeszcze pan głupot ludziom nie opowiada nie wszyscy czytelnicy muszą być tak próżni i niedouczeni jak pan.
Czy pan nie wie,że żeby "brać" z unii trzeba najpierw dam wpompować masę naszej kasy. Nie słyszał pan o obowiązkowych składkach? Niech sobie pan trochę postudiuje przepisy i dopiero się wypowiada na takie tematy.
Strasznie dziadowskie te wiadomości się zrobiły. Wszystkie niedouczone śmieci redaktorami się teraz robią i chcą innych pouczać-tylko nie siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maxflow
 • Maxflow
 • 20.12.2011 01:17

Tylko żeby pożyczać to trzeba mieć z czego? z czego rostowski chce pożyczyć? z długu wynoszącego setki miliardów? rozpisujcie się patrząc przez pryzmat społeczeństwa a nie swój. nie każdy zarabia tysiące i stać go na cukier po 6 zł... nie każdego interesuje unia i jej problemy, jakie kokosy z unii dostajemy? drogi? mam się już zacząć śmiać? kiedy nie byliśmy w unii wędlina kosztowała o połowę taniej, rolnicy dostają dotacje od UE to produkty rolne powinny być tańsze bo mają lepsze maszyny i wydajność się zwiększyła, czemu jest dokładnie na odwrót? Gdzie ta masa pieniędzy panie kozyra? chyba dla urzędasów... trudno wytłumaczyć? jak się nie zna odpowiedzi lepiej zwalić na zwolennika pisu albo ojca rydzyka a może na kiboli?... jakie to modne w kręgach idiotów z PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 19.12.2011 23:57

Panie Kozyra, bo to głupole są :).
Nic nie można poradzić, jak ktoś na kupę mówi papu jest podobnie. Ma rację ! bo jest z PiSu ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

No fakt, głownie to zwolennicy PiS i politycy tej partii nie chcą pożyczyć twierdząc, że zapłacą za to emeryci, renciści i robotnicy. To oczywiście bzdura, ale na społeczeństwo działa ta magia słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławomir Brzozowski
 • Sławomir Brzozowski
 • 19.12.2011 23:09

Proszę,aby Pan Przemysław Kozyra Dzisiaj 22:38,nie nadużywał słowa Polak i to w tak złym znaczeniu.
Należy napisać ,że członek i zwolennik PiS a także Jarosława Kaczyński.

Polak ,w tym miejscu należy wyraźnie wskazać na członka i zwolennika PiS,to dziwny człowiek, brać chce, ale pożyczyć już nie.Pozwoliłem sobie doprecyzować ( pana Przemysława Kozyry )słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polak to dziwny człowiek, brać chce, ale pożyczyć już nie.

Z Unii dostajemy masę pieniędzy - dostajemy, a nie jest nam pożyczane. Teraz kiedy trzeba pomóc Unii to wielu mówi, że biedny finansuje bogatego. Po części to nawet jest prawda. Ale jak Unia padnie, to stracimy kurę znoszącą złote jajka. My tylko MFW pożyczamy, a nie dajemy, czy to tak trudno zrozumieć?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.