Facebook Google+ Twitter

Rostowski planuje skok na pieniądze samorządów?

Proponowane przez ministra finansów zmiany w ustawie o finansach publicznych, spowodują spadek wartości udzielanych przez banki kredytów. W praktyce oznacza to, że pojawią się trudności z uzyskaniem różnego rodzaju kredytów zarówno przez zwykłych obywateli, jak i firmy.

 / Fot. Wikimedia CommonsWszystko za sprawą planów ministra Rostowskiego, zgodnie z którymi samorządy i instytucje państwowe nie będą lokowały nadwyżek pieniędzy w bankach, lecz w depozycie Ministerstwa Finansów, który prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Wedłuh szacunków MF, zmiana w ustawie ma przynieść budżetowi kilka miliardów złotych.

W 2009 r. samorządy przechowywały w depozytach bankowych 45 mld złotych. NBP twierdzi, że wraz ze środkami z instytucji państwowych, łącznie zdeponowano 61 mld złotych. Jeżeli wspomniane środki zostaną przeniesione do BGK, o taką wartość może spaść łączna liczba udzielanych kredytów.

Specjaliści twierdzą, że najbardziej na zmianie ucierpią banki spółdzielcze, które prowadzą konta samorządów. Zdaniem Dariusza Kacprzyka z BRE Banku, duże instytucje finansowe stracą na zmianie mniej niż samorządy. Kacprzyk wyraził pogląd, że łatanie dziury budżetowej pieniędzmi samorządów jest zjawiskiem niebezpiecznym, ogranicza bowiem ich swobodę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.