Facebook Google+ Twitter

Rostowski przedstawił budżet na 2014 rok. "Reforma OFE to nie skok na kasę"

"Budżet na 2014 r. jest częścią wielkiej przebudowy finansów publicznych" - mówił w środę w Sejmie wicepremier Jacek Rostowski. Do przebudowy tej zaliczył również reformę OFE i zmianę mechanizmów ostrożnościowych chroniących finanse.

 / Fot. Jacek Rostowski - World Economic Forum Annual Meeting Davos 2009W Sejmie trwa debata nad rządowym projektem ustawy budżetowej na 2014 rok. Minister Rostowski tłumaczył, że przebudowa finansów publicznych zawarta w projekcie budżetu opiera się na reformie OFE i nowym mechanizmie, który ma za zadanie hamować wzrost wydatków państwa.

"Ta przebudowa zapewni bezpieczeństwo finansów i gospodarki polskiej nie w najbliższych latach, gdy Europa i świat będą wychodzić z kryzysu, ale na dziesięciolecia" - mówił Jacek Rostowski.

Jak donosi Wyborcza.pl, zapowiedział że projekt ustawy o OFE trafi do Sejmu już w pierwszej połowie listopada. Dzięki nowym przepisom, Polacy mają mieć możliwość przeniesienia części składek gromadzonych dziś w OFE do ZUS.

Według wyliczeń Rostowskiego, dzięki tym zmianom dług publiczny spadnie o 7 procent. O tyle mają być obniżone progi ostrożnościowe, zapobiegające nadmiernemu wzrostowi zadłużenia państwa.

"Obniżenie progów do 43 i 48 proc. PKB z dzisiejszych 50 i 55 proc. jest najlepszym dowodem na to, że twierdzenia, iż celem reformy OFE jest jakiś skok na kasę, są nieprawdziwe. Dzięki tym zmianom wzmocniona zostanie dyscyplina fiskalna w Polsce - dodał minister finansów" - tłumaczył minister finansów.

Rząd przewidział w 2014 r. utrzymanie stawek VAT na aktualnym poziomie, a wzrost podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe o 15 procent i papierosy o 5 procent.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.