Facebook Google+ Twitter

Rostowski: Przyjęcie euro ukoronuje integrację Polski w UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-23 13:16

Minister finansów oświadczył, że przyjęcie euro nie doprowadzi do podwyżek cen. Jacek Rostowski, który przedstawił w Sejmie informację na temat zasadności przyjęcia euro w 2012 roku, powiedział, że wejście do strefy euro będzie ukoronowaniem integracji Polski z Unią Europejską.

Rostowski stwierdził, że przyjęcie europejskiej waluty uchroni naszą gospodarkę od wahań kursów. Jego zdaniem, skorzystają na tym i firmy i obywatele. Minister podkreślił, że wstępując do strefy wspólnego pieniądza mamy szansę na szybsze nadrobienie zapóźnienia z okresu komunizmu. Przypomniał, że przed wejściem do Unii Europejskiej wielu polityków też rysowało negatywne scenariusze, które się nie sprawdziły.

Szef resortu finansów nie zgodził się z twierdzeniami Prawa i Sprawiedliwości, według którego po przyjęciu euro wzrosną ceny. Podkreślił, że zmieni się wtedy waluta, ale relacje cen i płac pozostaną niezmienione. W krajach, które przyjęły euro, wzrost cen był zdaniem ministra bardzo mały i przejściowy. Rostowski zapowiedział, że przed wprowadzeniem euro należności będą podawane w euro i w złotych, co powinno zabezpieczyć przed ich podnoszeniem.

Minister nie zgodził się też z twierdzeniami, że wprowadzenie euro osłabi wzrost gospodarczy. Według niego stanie się odwrotnie. Świadczy o tym przykład Słowacji, która od nowego roku przyjęła euro i ma największy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej. Rostowski dodał, że wprowadzenie europejskiej waluty pozwoliłoby uniknąć problemów z kredytami w obcych walutach i opcjami walutowymi dla firm. Polska miałaby natomiast większą wiarygodność na międzynarodowych rynkach finansowych. Według Rostowskiego, po wprowadzeniu euro budżet zaoszczędzi rocznie około 10 miliardów złotych na obsłudze zadłużenia zagranicznego.

Minister finansów wezwał do zmiany konstytucji, umożliwiającej przyjęcie euro. Nowelizacja ta jest, jego zdaniem, logicznym następstwem wejścia do Unii. Komentując wysuwane przez PiS propozycje zwiększenia deficytu budżetowego szef resortu finansów powiedział, że doprowadziłoby to do "wariantu argentyńskiego".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.