Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13445 miejsce

Rosyjscy naukowcy wydrukują ludzką tarczycę? Twierdzą, że są na dobrej drodze (wideo)

Rosyjscy naukowcy chcą wydrukować ludzką tarczycę. Wszystko za sprawą zaawansowanej biodrukarki 3D.

 / Fot. Ruptly/x-newsW moskiewskim laboratorium "3D bioprinting solitions" trwają prace nad biodrukarką 3D, która będzie w stanie wydrukować ludzką tarczycę. Według naukowców, są blisko przełomowego sukcesu.

- Strzykawkę naszej biodrukarki wypełniamy zawiesiną z tkanki komórkowej i drukujemy struktury tkankowe. W celu spojenia tkanki, druk odbywa się w hydrożelu. Ten hydrożel nazywamy biopapierem. Istnieją różne rodzaje hydrożelu do różnych celów – wyjaśnia proces Jelizawieta Kudan, pracownik naukowy laboratorium.

- Jest to FABION, pierwsza rosyjska biodrukarka działająca na zasadzie nakładania warstw. Na przykład, jest w stanie nałożyć biologiczny atrament na biologiczny papier. Właśnie trwa druk z użyciem trzech różnych bioatramentów, a z drugiej strony drukarki kładziemy biopapier. Najpierw kładziemy warstwę biopapieru, a następnie nakładamy warstwy bioatramentu, który składa się z komórek. Nakładamy te warstwy po kolei, by stworzyć cały organ – dodaje inż. Fred Pereira z laboratorium.

Laboratorium, współpracujące z rosyjskim Instytutem Teoretycznej i Eksperymentalnej Biofizyki w Puszkino, w ubiegłym roku pomyślnie stworzyło tarczycę myszy przy pomocy biodrukarki.

RUPTLY/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.