Facebook Google+ Twitter

Rosyjska ekspedycja naukowa płynie na podbój Arktyki

Rosjanie wyślą dziś kolejną ekspedycję naukową, mającą na celu ustalenie dokładnego położenia szelfu kontynentalnego, co pozwoli im uprawomocnić roszczenia terytorialne wobec wód Oceanu Arktycznego.

Akademik Fiedorow / Fot. Jannej, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Akademik_Fyodorov.pngRosyjski okręt naukowo-badawczy Akademik Fiedorow opuści dziś port w Archanielsku i uda się w trzymiesięczny rejs po skutych lodem wodach Oceanu Arktycznego.

Cytowany przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti szef ekspedycji Władimir Sokołow powiedział, że "członkowie ekspedycji będą pracować na zewnętrznej części szelfu kontynentalnego, w celu złożenia wniosku do ONZ o ustalenie jego zewnętrznej granicy".

Jeżeli Rosjanom uda się udowodnić, że Grzbiet Łomonosowa oraz Grzbiet Mendelejewa stanowią naturalną kontynuację szelfu kontynentalnego Rosji, to rosyjskie terytorium powiększy się o kolejne 1 mln 200 tys. km kw. Ponadto Rosjanie otrzymają możliwość eksploatacji ogromnych złóż ropy naftowej oraz gazu, znajdujących się w trójkącie tworzonym przez półwysep Kamczatka, Murmańsk oraz Biegun Północny.

Mapa ukazująca podział terytorialny Oceanu Arktycznego. Niebieska linia wyznacza granicę 200-milowych stref ekonomicznych poszczególnych państw. Zielonymi pasami oznaczone są tereny, wobec których roszczenia zgłaszają Rosjanie. / Fot. Ahnode, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arctic-claims.pngZgodnie z Konwencją ONZ o prawie morskim z 1982 roku, 200-milowe strefy ekonomiczne poszczególnych krajów mogą być poszerzone tylko wtedy, gdy państwo zainteresowane przedłoży naukowe dowody na to, że obszar będący przedmiotem roszczeń, jest naturalnym przedłużeniem szelfu kontynentalnego tego państwa.

Po raz pierwszy Rosja złożyła wniosek o poszerzenie strefy ekonomicznej w 2001 roku. Został on jednak stanowczo oprotestowany przez inne kraje. Obszar, wobec którego Rosjanie zgłaszają pretensje, nakłada się bowiem na terytoria, którymi zainteresowane są m.in. Stany Zjednoczone oraz Kanada. Po roku prac, specjalna komisja ONZ stwierdziła, że rosyjska dokumentacja jest niekompletna i zwróciła się do Rosji o jej uzupełnienie.

22 sierpnia 2008 roku Rosjanie zatknęli na dnie Oceanu Arktycznego flagę swojego kraju, symbolizując w ten sposób zajęcie spornego terytorium. Spowodowało to przyspieszenie wyścigu po arktyczne bogactwa naturalne. W ślad za Rosjanami poszli Norwegowie i Duńczycy, którzy także wysłali swoje ekspedycje naukowe, mające na celu dostarczenie dowodów niezbędnych do zgłoszenia roszczeń wobec wód Oceanu Arktycznego. Szacuje się, że pod lodami Arktyki może znajdować się nawet 62 bln metrów sześciennych gazu i ponad 12 mld ton ropy naftowej, co stanowi czwartą część światowych zapasów tych surowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.