Facebook Google+ Twitter

Rosyjska ruletka wokół polskiej chemii?

Najpierw pojawiła się groźba przejęcia Azotów Tarnów przez Rosjan. Następnie MSP zaproponowało połączenie zakładów z Puław i Tarnowa. Dziś, tuż przed konsolidacją spółek, warto zapytać, jak się skończy rosyjska ruletka wokół polskiej chemii?

Zakłady Azotowe "PUŁAWY" S.A. / Fot. Kowal_kowal/Wikipedia.org

Nawozowa próba sił


Od dawna mówiło się o możliwej sprzedaży polskich spółek chemicznych. Spekulacje na ten temat wynikały przede wszystkim z trudnej sytuacji branży w okresie dekoniunktury. Kryzys ekonomiczny udało się polskim spółkom przejść bez większych kłopotów. Tarnowskie Azoty aktywnie działały na rzecz konsolidacji branży chemicznej, przejmując Zakłady Chemiczne w Policach i Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. Podobne działania prowadziły Zakłady Azotowe w Puławach, które w ostatnich latach włączyły do swojej grupy Azoty-Adipol z Chorzowa czy gdańskie Fosfory. Trudno się dziwić, że połowa 2012 roku przyniosła nieoczekiwany zwrot. Zainteresowanie akcjami "PUŁAW" i "TARNOWA" zgłosiły prywatne podmioty - rosyjski Acron (w przypadku Azotów Tarnów) i polski Synthos (w przypadku Zakładów Azotowych w Puławach).

Budynek dyrekcji Zakładów Azotowych w Tarnowie / Fot. KGGucwa/Wikipedia.org

Taktyczne zagranie


W momencie, kiedy trwało wezwanie rosyjskiego Acronu na akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie, uwaga mediów skupiona była wokół MSP. Minister Budzanowski miał bowiem podjąć kluczową decyzję w sprawie sprzedaży akcji należących do Skarbu Państwa. Informacje uzyskane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (realne zagrożenie likwidacji polskiego przemysłu chemicznego, a tym katastrofalne skutki dla gospodarki) i analizy poczynione w ministerstwie doprowadziły do zmiany strategii polskich władz.

Zamiast bezsensownego blokowania przejęcia Tarnowa przez Acron, MSP postanowiło połączyć Zakłady Azotowe w Puławach z Zakładami Azotowymi w Tarnowie, tworząc gigantyczną grupę chemiczną - największy tego rodzaju podmiot w Europie. W praktyce oznaczało to zatrzymanie rosyjskiej ekspansji na rynek unijny i objęcie parasolem ochronnym przemysłu chemiczno-nawozowego w naszym kraju.

Zagranie ma szansę powodzenia, gdyż MSP posiada w Zakładach Azotowych w Puławach ponad 50 proc. akcji, co w praktyce zabezpiecza interesy Skarbu Państwa w nowym podmiocie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Połączenie Puław i Azotów Tarnów to dobry pomysł, ale na równych warunkach. Żaden z zakładów nie może mieć dominującej pozycji. Inaczej powstaną animozje, które zostaną później wykorzystane przez Rosjan. Każdy z zakładów należy zważyć i zmierzyć, zapytać związków zawodowych i lokalne społeczności. Tylko tak powstanie silna polska grupa chemiczna, która będzie z powodzeniem konkurować na rynkach zagranicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.